ناامیدی خریداران از کاهش نرخ آهن

آمار منتشر شده از شرایط روز قبل بازار آهن نشان می دهد که این بازار تحت تاثیر عوامل بسیاری که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد با رشد نرخ ها روبه رو بود. بازار ارز در اول روز جریان با ثباتی را سپری می کرد اما این جریان عمر زیادی نداشت و از ساعاتی از روز قیمت ارز دوباره رشدی شد و از کانال ۲۳ هزارتومان عبور کرد و به ۲۳ هزار و ۲۵۰ تومان رسید.
از طرف دیگر روز قبل در خرید و فروش های بورس کالا شاهد رقابت ۰/۷ درصدی برای خرید شمش بودیم، اما لازم به ذکر است که عبور نرخ شمش از کانال ۱۲ هزارتومان و همچنین رسیدن متوسط نرخ های پیشنهادی به چیزی تقریبا ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان را می توان هشداری برای رشد نرخ ها در نظر گرفت.
از بازارهای جهانی نیز خبرهایی از رشد دوباره نرخ سنگ آهن به گوش می رسد؛ در این بین درخواست قوی از افزایش نرخ محصولات فولادی همچنان پشتیبانی می کند و این به معنای آن است که رشد سه درصدی نرخ پایه شمش که روز قبل بدون در نظر گرفتن عدم درخواست حقیقی در بازار با آن روبه رو شدیم، احتمال دارد هفته آینده نیز دوباره تکرار شود. تمام این وضعیت کافی بود تا تولیدکننگان انواع آهن آلات به رشد نرخ محصولات خود اقدام کنند. البته بعضی همچنان نرخ های اعلامی خود را بدون نوسان اعلام کردند، اما جو کلی بازار با شیب ملایم صعودی همراه بود.
در این بین در نرخ هایی که از طرف تولیدکننگان انواع محصولات فولادی اعلام شد، شاهد رشد بودیم؛ به این حالت که بیشتر شرکت ها تقریبا ۲۰ الی ۲۰۰ تومان قیمت های اعلامی خود را رشد دادند و تعداد بسیاری نیز محصولات خود را بدون نوسان در نرخ ها روانه بازار کردند.
قیمت میلگرد ۱۴ راد همدان با نرخ ۱۴ هزار و ۷۱۵ تومان اعلام شد و شرکت نورد گلستان نرخ میلگرد خود را ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد که بیشترین نرخ اعلام شده در میلگرد سایز ۱۴ در روز قبل حساب می شد. شرکت بردسیر کرمان نیز کمترین نرخ میلگرد را با نرخ ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان برای محصولات خود در نظر گرفته بود.
در بازار نبشی و ناودانی، بیشتر محصولات با ۱۰۰ تومان رشد نرخ اعلام و روانه بازار شدند و بعضی نیز در این بین ترجیح دادند نرخ های خود را بدون نوسانی اعلام کنند؛ لازم به ذکر است که بسیاری از شرکت های این حیطه به بستن فروش خود اقدام کردند و با اعلام نرخ دوم، به رشد نرخ اقدام کردند.
در قسمت دیگر، در بازار تیرآهن نیز شاهد رشدی بودن نرخ های اعلامی بودیم؛ به روشی که نرخ تیرآهن کیلویی ۱۰۰ تومان رشد همراه با ثبات را شاهد بود. در قسمت تیرآهن شاخه ای، در شاخه های پر فروش یک شرکت بدون نوسان نرخ محصولات خود را در این حیطه اعلام کرد و نرخ تیرآهن ذوب آهن نیز با رشد ۳۰ الی ۴۰ هزار تومانی اعلام شد. فروشندگان پروفیل نیز مانند بقیه قسمت ها رشد نرخ را در محصولات خود اعمال کردند، به این گونه که نرخ پروفیل روز قبل ۱۰۰ تومان رشد کرد و در این میان بعضی مبادی نیز پایداری نرخ داشتند.
با وجود وضعیتی که در بازار به وجود آمده است، دغدغه این روزهای درخواس کنندگان در بازار آهن یافتن بهترین موقع برای اقدام به خرید می باشد. با دقت به اینکه به روزهای برگزاری انتخابات نزدیک می شویم احتمال تغییر نرخ ها در بازار وجود داشته و همچنین ممکن است با افت نرخ ها نیز روبه رو شویم؛ اما شواهد همواره ثابت کرده است که جریان کاهشی نرخ ها عمر زیادی نداشته است. بنابراین درخواست کنندگان می بایست با در نظر گرفتن نقدینگی و احتیاج خود و همچنین دقت به وضعیت بازار به خرید آهن آلات مورد احتیاج خود اقدام کنند.
برچسبها:نرخ میلگرد  نبشی  ناودانی تیرآهن


منتشر شده در پنج شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۵۸