نارضایتی آهن فروشان از کسادی

آزاد سازی ارزهای مسدود شده ایران در عراق، کره جنوبی و سایر کشور ها با سازگاری آمریکا قدم های اولیه خود را بر می دارند از طرفی دیگر وعده های تازه رئیس کل بانک مرکزی باعث سینگال های افتی در قیمت ارز دراین روزها شده است. بازار آهن نیز در پی همین وضعیت دوباره به جریان کاهشی برگشته البته این کاهش نرخ ها باعث کسادی زیاد و بی سابقه ای در بازار فولاد و آهن در نزدیکی سال نو شده است. 
در روز قبل با دقت به صحبت های انجام گرفته با بیشتر فروشندگان مقاطع طویل، لوله و پروفیل، آن ها از این وضعیت ناراضی بودند و اصرار کردند تا زمانی که تکلیف قیمت ارز و شرایط سیاسی کشور معین نشود بازار آهن به همین صورت تا این چند ماه در کسادی باقی خواهد ماند. نکته مهم که در این بین وجود دارد این است که افت آشکار نرخ های انواع محصولات فولادی در روز قبل در وضعیتی اتفاق افتاد که میانگین قیمت شمش القایی در بازار آزاد، روز قبل فقط به مقدار ۵۰ تومان افت کرد و با ادامه استقامت حلقه میانی زنجیره فولاد و البته فروشندگان قراضه آهن در مقایسه به افت بیشتر قیمت‌ها نباید زیاد به کاهش نرخ مقاطع طویل در روزهای آتی امیدوار بود.
به ویژه اکنون که نرخ ها در بازار جهانی فولاد دوباره وارد جریان افزایشی شده است و همین مسئله حتی با وجود رویه‌ ای که جدیدا بورس کالا در تشخیص نرخ پایه محصولات فولادی بر طبق قیمت های هفته قبل در پیش گرفته است، بازهم روی افزایش احتمالی نرخ شمش بلوم در بورس تاثیر می‌ گذارد و نوردکاران برای حفظ حاشیه منفعت خود هم که شده، نمی ‌توانند نرخ های اعلامی محصولاتشان را زیاد افت دهند و در صورت عدم درخواست کالاهایشان را در بازار داخلی، به اجبار به صادرات مقاطع طویل توسط بازارچه‌ های مرزی زیر قیمت‌های صادراتی شمش هستند. 
به صورت کلی بر طبق نرخ‎های اعلامی از طرف تولیدکنندگان فولادی؛ شاهد افت ۵۰ تا ۲۵۰ تومانی قیمت بیشتر انواع میلگرد آجدار در بازار بودیم و حتی بعضی شرکت‌ها نرخ محصولاتشان را میان ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان نیز افت دادند؛ رنج نرخی میلگرد ۱۴ آجدار نیز در کانال ۱۲ هزار و ۲۰۰ تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفته است. همچنین بیشتر تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری قیمت محصولاتشان را میان ۵۰ تا ۲۰۰ تومان افت دادند، با وجود پایداری نسبی نرخ بعضی تولیدکنندگان تیرآهن، بعضی دیگر هم نرخ محصولاتشان را میان ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان افت دادند و انبارهای تهران نیز افت ۱۰ تا ۲۰ هزار تومانی نرخ هر شاخه از سایزهای پرفروش تیرآهن ذوبی را اعمال کردند. همچنین در روز قبل بیشتر تولیدکنندگان قوطی و پروفیل نرخ محصولات خود را افت دادند و قیمت هایشان را با کاهش میان ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان اعلام کردند. در حیطه لوله نیز قیمت لوله مانیسمان و قیمت لوله درزدار پایدار باقی ماندند.
برچسبها:لوله  پروفیل  میلگرد آجدار نبشی، ناودانی تیرآهن ذوبی


منتشر شده در سه شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۳۶