ناسازگاری در بازار آهن

بازار آهن

به گزارش آهن آپ در اخبار بازار آهن، بر عکس جریان کاهشی قیمت فروش نفت بقیه بازار های داخلی به خصوص بازار فولاد با رشد تورم مواجه بوده و دارای وضعیت بسیار شکننده در بازار می باشد. البته این وضعیت مخالف در کل بازارهای داخلی برقرار می باشد و حباب تورم و کسادی در کنار یکدیگر کل جو اقتصادی دنیا را دربرگرفته اند.
برترین تاکتیک در وضعیت کنونی نظاره گری مداوم بازارها و تغییرات گیری است. در نتیجه توقع افت در نرخ های داخلی با اندیشه افت نرخ در بازارهای جهانی به دلیل بسته بودن سیستم اقتصاد داخلی و فشار تحریم ها غیر از حقیقت است. گویا بازار فولاد در وضعیت کنونی به دلیل فشارها دارای حباب کاهشی است و این بازار را می توان به عنوان کم خطر ترین و کم حباب ترین بازار داخلی(در مقابل بورس،مسکن خودرو و...) انتخاب کرد. در چند هفته قبل از سال ۹۹ سقف های نرخ مورد پذیرش خرید وفروش شمش و مقطع ها (بر طبق قیمت صادراتی شمش و میلگرد در دلار نیمای ۱۳۶۰۰مرتبط به هفته گذشته) را می توان با شمش فولادی سقف تقریبا۴۶۰۰ و میلگرد سقف ۵۲۹۰۰ و تیرآهن های ذوبی بی محدودیت انتخاب کرد. اما با دقت به نوسان قیمت دلار نیما به گمان زیاد باید شاهد نوسان قیمت پایه شمش فولادی و نوسانات جدید در ارزیابی سقف نرخ ها در هفته های آینده باشیم.
دلیل سعی دولت برای سهمیه بندی همه چیز و راهنمایی کالاها به بورس فلزات آن است که میزان پول در تغییر بسیاردر حال رشد است بنابراین رشد نرخ ها اجبار خواهد بود. از سوی دیگر جریان کاهشی نرخ ها سبب افت تولید شده که طبیعتا آن با باز شدن بازارها نرخ ها جریان افزایشی خواهد گرفت. در طی دو هفته پیش که دوبی در قرنطینه بوده ارز حاصل از صادرات ماه های پیش به آسانی به ایران بازنگشته است و احیانا در هفته آتی که این قرنطینه برداشته شود، جریان برگشت ارز آسان تر خواهد شد و همین کار طبیعتا روی قیمت دلار تاثیر خواهد گذاشت که در آخر اختلاف نرخ شمش صادراتی با شمش داخلی را افت خواهد داد.
برچسبها:آهن آپ  تیرآهن


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۸