ناودانی سنگین چیست؟

ناودانی یکی از مقاطع فولادی است که در دسته پروفیل های باز قرار می‌گیرد. این پروفیل از یک سطح افقی که جان نامیده می‌شود و همچنین دو سطح عمودی که بال نام دارد، تشکیل شده است. ناودانی مقطعی فولادی است که شکل آن شبیه به حرف U انگلیسی می باشد و از یک جان web و دو بال عمودی Flanged تشکیل شده است. ناودانی در بازار آهن ایران به دو صورت رایج ارائه می شوند؛ یک اروپایی که از لحاظ شکلی شکیل تر و از لحاظ وزنی سبک تر می باشد و دوم ناودانی تولید داخلی کشور، که یکی از تولیدکنندگان معروف در کشور کارخانه شکفته مشهد می باشد. ناودانی دارای کاربردهای ساختمانی و صنعتی فراوانی می باشد از جمله استفاده در چهارچوب درب و پنجره و یا یک بخش از بنای تخریب شده، استفاده برای تولید ساپورت لوله در سیستم های پایپینگ و پایپ لاین، استفاده در خرپا، بادبندها و ستون های بکار رفته در ساختمان های بلند و ... می باشد.  ناودانی ها به دو صورت 6 و 12 متری به بازار عرضه میگردد، که یکسری سایز ها فقط به صورت 6 و یکسری فقط به صورت 12 متری تولید میگردد. قیمت ناودانی مطابق با جنس آن متفاوت است.

 

ناودانی سنگین چیست؟
ناودانی سنگین یا صنعتی از لحاظ وزنی و ابعاد دقیقا با وزن درج شده در جدول اشتال مطابقت دارد. این نوع ناودانی در برخی از کارخانه های تولیدی ایران و برخی از تولیدکنندگان اروپایی طبق استاندارد UNP تولید می شوند و شامل دو نوع ناودانی اروپایی و هم وزن اروپایی می شوند.  ناودانی سنگین تحت استاندارد DIN-1024 دارای سایز 40 الی 400 و استاندارد ملی دارای سایز 80 الی 180 می باشند. ناودانی سنگین در مقایسه با دیگر ناودانی ها دارای وزنی نسبتا سنگین دارد. این نوع ناودانی برای ساخت بادبند، تیر، خرپا و ستون مورد استفاده قرار میگیرد.

 

فرآیند تولید ناودانی سنگین

ناودانی در دو نوع پرسی و فابریک تولید می گردد.

ناودانی پرسی

تولید ناودانی پرسی یا ناودانی سرد همانند تولید پروفیل درب و پنجره و پروفیل زد به صورت شکل دهی نورد سرد می باشد که از طریق دستگاه رول فرمینگ انجام می شود. ورق فولادی ابتدا توسط دستگاه رول باز کن، باز و در پهنای مورد نظر برش داده می شود سپس در ابتدای خط تولید قرار می گیرد سرانجام با عبور از میان قالب های پرس شکل ناودانی را به خود میگیرد. سرانجام در شاخه های 12 متری برش، لیبل بندی و بسته بندی می شود و به انبار فرستاده می شود.

 

ناودانی فابریک

ناودانی فابریک یا ناودانی نورد گرم همانند نحوه تولید میلگرد ساده و میلگرد آجدار اتفاق می افتد. ابتدا اسلب گداخته می شود و به سمت دستگاه قالب حرکت و بر اساس سایز ناودانی مورد نیاز شکل دهی می گردد. سپس بروی بستر دستگاه خنک کننده قرار می گیرد و سرانجام بسته بندی، لیبل بندی می شود.

 

کاربرد ناودانی سنگین

ناودانی سنگین به صورت تکی و دوبل در تیرها استفاده می شود.

به صورت جفتی و به فرم قوطی در ستون ها بکار برده می شود.

ناودانی سنگین به صورت تکی و جفتی در بادبندها استفاده می شود.

به صورت جفتی در تولید خرپا کاربرد دارد.

استفاده در ساخت اسکلت های فلزی بکار رفته در کامیون ها و ماشین آلات سنگین

برای تولید لوله در سیستم پایپینگ و پایپ لاین

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۴۹