ناکامی دلالان در بازار میلگرد

پیش بینی کارشناسان ناشی از بهبود یافتن جریان خرید و فروش بازار آهن در آینده ای نزدیک می باشد زیرا بازار آهسته آهسته آسایش بیشتری را از خود نشان می دهد، آسایشی که بهره گرفته از رشد شفافیت خرید و فروش، منصفانه شدن بازار و منطقی‌تر شدن نرخ ها می باشد. در طول بازرسی های انجام شده از پایان فروردین‌ ماه تا هفته قبل شاهد بودیم که نرخ  شمش فولادی در بورس کالا افزایش حداکثر تقریبا  ۵۰ درصد را تجربه کرده است، آن‌هم در وضعیتی که نرخ‌های جهانی نسبتا نزولی بوده است. دخالت نرخی در این مدت زمانی نه تنها به پشتیبانی از مصرف‌کننده نهایی منجر نشده است، بلکه با اصرار بر تولیدکنندگان بزرگی که سهام آنها گاهی در جمع سهام عدالت خرید و فروش می‌شود حتی به منافع قسمت مهمی از مردم نیز صدمه زده است. 

قهر با قیمت گذاری دستوری تا اکنون به افت نرخ ها در بازار آزاد منجر شده است و ادامه  بی رغبتی نرخ‌ها از بازارسازی‌های پیدا و پنهان چهره‌ای زیباتر از قبل را برای تغییر قیمت رسم کرده است. بازار نا فرمان فولاد به طرف آرامش حرکت کرده ظاهرا کمی مطیع شده است. این گفته را می‌توان در تغییر نرخها به آشکار مشاهده کرد، آن‌هم در وضعیتی که سیگنال توانمندی از برگشت جریان صعودی به بازار دیده نمی‌شود. 
تاکنون که نرخ بالای ۷ هزار تومان برای بازار میلگرد خوش قدم نبوده و هر بار بیشتر از این نرخ را می توان مشاهده کرد، افت جدی قیمت را به دنبال آن از سر گذرانده است. 

البته میلگرد ۷ هزار تومانی یک بد شگونی دیگر هم داشته است. سال قبل که میلگرد به ۷ هزار تومان رسید در فاصله ۳ هفته‌ای آن یک تغییر معاون وزیر هم تجربه شد که باید آن را به ناپسندیده‌ها از بازار میلگرد اضافه کرد. سال قبل هم که بازار بعد از برافروختگی قیمت سر افکنده شد، پذیرفتن حقیقت های عرضه و درخواست و پشتیبانی واحدهای تولیدی از حجم عرضه یا افت آشکار اعمال نفوذ‌های دست‌ساخته قطعات یک پازل برای مدیریت بازار بود که شاید این بار هم چنین توقعی را باید در نظر گرفت.

برچسب ها:میلگرد  


میلگرد


منتشر شده در سه شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۵۶