نبشی چیست؟

به گزارش آهن آپ :

نبشی چیست؟
وقتی در مورد صنعت ساختمان‌سازی صحبت می‌کنیم می‌دانیم سروکار ما با سیمان، گچ، تیرآهن، انواع ورق‌ها و پروفیل‌های فولادی و … است، یکی از مصالح مهم و پرکاربرد صنعت ساخت‌وساز نبشی‌ها هستند که در استحکام ساختمان نقش حیاتی دارند و ما قصد داریم در این مقاله با نبشی و انواع کاربرد آن بیشتر آشنا شویم.

نبشی یکی از ملزومات در بحث ساخت‌وساز است. نبشی محصولی فلزی است که از دو ضلع عمود به هم تشکیل شده و به این ضلع‌ها در اصطلاح «بال» گفته می‌شود. از نبشی‌ها برای اتصال بین تیرآهن و ستون استفاده می‌کنند که در ادامه به صورت جامع‌تری کاربردهای آن را توضیح خواهیم داد.

از چه تکنولوژی برای تولید نبشی استفاده می‌شود؟
از هر دو روش نورد سرد و گرم برای تولید نبشی می‌توان استفاده کرد، به این شکل که شمش پس از ذوب در کوره و بسته به نوع آن که پرسی یا فابریک باشد به نبشی تبدیل خواهد شد. همانطور که گفته شد از نظر تولید ما دو نوع نبشی داریم؛ فرایند تولید نبشی پرسی به این شکل است که ورق‌هایی با طول ۶ متر، عرضی و از وسط خم می‌شود و پس از عبور از دستگاه رول فرمینگ به شکل نبشی در می‌آید. در واقع ورق رول شده پس از برش و پرس به وسیله دستگاه مذکور به نبشی تبدیل می‌شود. در دستگاه رول فرمینگ ورق‌ها طولی، مستقیم و موازی خطوط خمش با چند جفت غلتک نورد می‌شود.

در ادامه، فرایند تولید نوع دیگر نبشی یعنی فابریک را توضیح خواهیم داد که در این روش شمش مستقیما به نبشی تبدیل و مراحل آن به این شکل است؛ ابتدا شمش فولادی در کوره‌های حرارتی ذوب شده و توسط غلتک نورد می‌شود تا طول آن افزایش و ضخامتش کاهش ‌یابد. پس از مرحله تولید مرحله برش است که در این مرحله نبشی‌ها با اندازه‌های استاندارد برش می‌خورد.

 

انواع نبشی
جدای از دو نوع نبشی پرسی و فابریک؛ نبشی‌ها را می‌توان از نظر ظاهری نیز تمییز داد. نبشی L به نوعی از نبشی گفته می‌شود که دوبال آن نامساوی و نوع دیگر نیز نبشی V شکل بوده که دو بال مساوی دارد و مصرف آن شایع‌تر است. نبشی‌های مختلفی از جمله گالوانیزه، لقمه، ضدزنگ، اسپیرال و … در بازار یافت می‌شود.

 

کاربرد نبشی
عموما از نبشی‌ها بسته به نوع آن در ساخت‌وسازهای عمرانی، ساختمانی و حتی صنعتی استفاده می‌شود، در صنعت ساختمانی همانطور که گفته شد از نبشی‌ها عموما برای اتصال استفاده می‌کنند. ستون‌ها، خرپا، چارچوب‌ها(نبشی ضد زنگ) و حتی آسانسورها(نبشی لقمه، اسپیرال) بیشترین استفاده از نبشی‌ها را دارند.

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰ ۱۰:۱۳