نبودن شفافیت در بازار فولاد

به گزارش آهن آپ ، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس اعلام کرد: وزارت صمت، وزارت اقتصاد و مجلس به ورود کامل چرخه فولاد به بورس کالا تاکید دارند تا نظاره گر اوج گیری و درخشندگی بورس کالا بر خرید و فروش که در نتیجه آن شفافیت و یافتن نرخ رقابتی است، باشیم. به گزارش خبرنگاران، علیزاده در گفت و گویی عنوان کرد: ارائه تمام چرخه فولاد در بورس کالا سبب می شود تا بستری برای یافتن نرخ رقابتی برای این فرآورده ها محیا شود همینطور سبب حذف انحصار از این صنعت می شود.
عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس اضافه کرد: به سبب ورود تمام چرخه تولید فولاد در بورس کالا کم کم  می توان نظاره گر بود که فرآورده های  فولادی با نرخ پایین تری تولید شوند ولی از طرف دیگر اینکه بخواهیم با مداخله امری نرخ را کم کنیم ، این موضوع امکان پذیر نخواهد بود. در هر قسمتی که نرخ گذاری به شکل امری انجام گرفته است، توسط آن مسائل بسیاری تشکیل  شده است که صنایع فولادی هم از این قاعده جدا نیستند. وی ادامه داد: همان طور که مجلس شورای اسلامی موافق ارائه کل چرخه تولیددر بورس کالا است، شیوه نامه فولاد و وزارت صمت و اقتصاد هم بر این موضوع تاکید دارند.
علیزاده بیان کرد: برای برگرداندن آسایش به بازار فولاد، فقط راهی که هست به بوجود آمدن شفافیت در این بازار مرتبط است آن هم به این صورت که صفر تا صد چرخه تولید فرآورده های فولادی یعنی از تأمین خوراک تا صادرات فرآورده ها از مسیر، در بورس کالا باشد تا به وسیله آن قانون های مربوط به عرضه و درخواست نرخ ها را معلوم کنند.
طبق گفته های این نماینده مجلس، برای رد شدن از این موارد در بازار داخلی و برای اینکه از این به بعد با مشکلات روبرو نشویم، می بایست با اراده و عزم قوی تمام فرآورده های چرخه فولاد را به بورس کالا وارد کنیم. به این شکل که تولیدکنندگان شمش فولاد برای تهیه مواد اولیه خود به بورس کالا بروند و از این راه به تأمین احتیاج خود بپردازند. و یا اگر صنایع نوردی خواستار تولید هستند، شمش خود را از بورس کالا خریداری کنند و همه قسمت های صنعت تولیدات خود را به بورس آورده و از همین راه فروش فرآورده های نهایی را انجام دهند. به همین جهت می شود امید داشت تا با اوج گیری و درخشندگی  بازار بورس نظاره گر تعادل بازار محصولات فولادی باشیم.

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۳۰