نتیجه تعامل های فولادی

به گزارش آهن آپ ، نزدیک یک ماه از دستور تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درباره بازار فرآورده های فولادی بوسیله معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری به وزیران اقتصاد و صنعت تحت عنوان « دستورالعمل تنظیم عرضه و درخواست چرخه فولاد» گذشته، ولی انجام آن به عقیده صاحب نظران تضمینی در پی نداشته است. دولت و مجلس در اظهارنظرهای پخش شده، تدوین دستورالعمل را راه حلی اثرگذار برای ساماندهی بازار فولاد می‌دانند و در این حیطه تاکید دارند.
علیرضا رزم حسینی در رابطه با دستورالعمل یاد شده گفته بود، بر طبق دستورالعمل رسیده ستاد اقتصادی دولت، همه فرآورده های فولادی می بایست در بورس کالا عرضه شوند و از مابقی آن صادرات صورت گیرد.وزیر صنعت تأکید کرد: مقصود از ابلاغ این دستورالعمل تقویت تولید بوده تا عرضه و درخواست کالا در بورس به صورت آشکار پیگیری شود و بکارگیری این روش و دستورالعمل سبب اعتدال نرخ ها خواهد شد و عرضه فرآورده های فولادی در بورس خللی در صادرات بوجود نمی آورد وی تأکید کرد: برابر سند فولادی کشور با واکنش شکل گیری های قسمت خصوصی، سهمیه بندی‌ها صورت گرفته  و هیچ مانعی در صادرات وجود ندارد و با این شیوه صادرات هم می‌تواند عملی شود
گروهی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی آذر ماه ضمن اعلام پشتیبانی از تصمیم دولت برای تنظیم  بازار فولاد تاکید کردند که طرح مجلس شورای اسلامی در حیطه فولاد در واقع حمایت قانونی از رفتار دولت خواهد شد. عزت الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نشست کمیسیون تخصصی در محل خانه ملت فرمود: وزارت صنعت، معدن و تجارت با کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارتباط مثبتی دارد و امید می‌رود که نتیجه این همکاری و هم‌افزایی گره گشایی از دشواری های مردم باشد.
مهدی طاهری از اعضای کمیسیون ذکر شده اشاره کرد: تصویب دستوراالعمل تنظیم بازار فولاد در دولت، عمل قابل تقدیری بود که مورد پشتیبانی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی است و معتقدیم هجمه‌ها علیه وزیر صنعت در ارتباط با خودداری از نتیجه بخش بودن انجام این دستورالعمل است .
وی توضیح داد: تهیه طرح تنظیم بازار فولاد در مجلس شورای اسلامی به موازات دستورالعمل مصوب دولت صورت گرفته است و با این کار در پی حمایت قانونی از کار وزارت صنعت در این حیطه است.عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رقابتی شدن بازار فولاد و بوحود آمدن شفافیت دو خصوصیات اصلی دستورالعمل تصویب شده دولت برای تنظیم بازار فولاد است که به شکل همه جانبه مورد پشتیبانی مجلس است.
رضا تقی پوردیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم در این نشست فرمود: شیوه نامه عملی دولت برای تنظیم بازار فولاد رویداد خوبی بود و مجلس از این کار پشتیبانی می‌کند. وی توضیح داد: نرخ فولاد می بایست سنجیده شود و توقع می‌رود با انجام شیوه نامه عملی تصویب شده، حیطه انجام این مهم محیا شود.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۱۵