نرخ آهن بازیچه سیاست

بازرسی جریان جو موجود در بازار آهن در روز قبل نشان دهنده پایداری نسبی در نرخ ها بود، ولی این وضعیت در ساعاتی از روز تغییر مسیر داد و در نرخ های اعلامی از طرف تولیدکنندگان انواع آهن آلات نوساناتی مشاهده شد. از سمتی در بازار ارز نیز شاهد حرکت قیمت دلار روی ریل افزایشی بودیم و در ساعاتی از روز دلار به عدد ۲۲ هزار و ۴۵۰ تومان رسید.
از طرف دیگر، جدید ترین نرخ های متال بولتن نیز نشان دهنده ادامه جریان رشدی نرخ های جهانی است؛ به این صورت که اسلب CIS با ۱۵ دلار افزایش نرخ به ۹۰۵ دلار رسید. هر تن بیلت صادراتی این منطقه به قیمت ۶۴۳ دلار فروخته شد که این عدد بیانگر رشد ۲۶/۵ دلاری می باشد. با تمام این تحلیل ها، همچنان در خرید و فروش شمش با وجود افت ۱/۷ درصدی قیمت پایه به در مقایسه با هفته اخیر، با توسعه روبه رو نشدیم. خرید و فروش های هفته قبل شمش در پایان با رقابت ۰.۵ درصدی و با قیمت ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان به اتمام رسید.
اثر پذیری بازار آزاد از تغییرات قیمت ارز شروع شده است و اینگونه به نظر می رسد که تغییرات در بازار در صورت ادامه دار سیر افزایشی نرخ دلار ادامه پیدا کند. جو به وجود آمده در بازار بیانگر آن است که بازار آهن به صورت کامل تحت تاثیر بازار ارز قرار گرفته و بقیه عوامل مانند نرخ های جهانی و عرضه و درخواست در اثرگذاری بر بازار درگیر یخ زدگی شده اند
تحت اثر شرایط به وجود آمده در بازار، روز قبل شاهد رشد نرخ میلگرد بودیم، تولیدکنندگان این حیطه نرخ های اعلامی خود را تقریبا ۵۰ الی ۱۵۰ تومان رشد دادند و بعضی نیز ترجیح دادند محصولات خود را بدون نوسان نرخ روانه بازار کنند. بیشترین نرخ میلگرد آجدار سایز ۱۴ با قیمت ۱۴ هزار و ۴۱۵ تومان و کم ترین قیمت آن با نرخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد. در این بین بعضی از مبادی نیز به اعلام نرخ دوم و حتی بستن فروش خود اقدام کردند.
در بازار نبشی ولی سکوت کاملی برقرار بود و نرخ ها در این حیطه بدون نوسان اعلام شد؛ ولی در قسمت سپری و ناودانی، نرخ سپری با ۲۵۰ تومان رشد و نرخ ناودانی با ۵۰ الی ۲۰۰ تومان رشد از طرف تولیدکنندگان اعلام شد. دو شرکت در حیطه ناودانی نیز بدون نوسانی در نرخ های خود محصولات خود را روانه بازار کردند.
در بازار تیرآهن، نرخ تیرآهن کیلویی با پایداری نسبی همراه بود و یک شرکت در این حیطه نرخ های خود را ۵۰ تومان رشد داد. در تیرآهن شاخه ای، نرخ شاخه های پر فروش این محصول با رشد ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی روبه رو شدند و در بقیه شاخه ها شاهد ثبات و حتی رشد ۱۰ الی ۴۰ هزار تومانی بودیم. 
بازار پروفیل با پایداری حداکثری همراه بود و فروشندگان پروفیل نرخ های خود را بیشتر بدون نوسان کردند و یک شرکت هم در این بین نرخ محصولات خود را ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومان افت داد.
در کل می توان نتیجه گرفت که بازارآهن به دلیل تناقضات در بسیاری از عوامل در راه بی نظمی قرار گرفته و به عبارت دیگر بازیچه بسیاری از رویداد ها سیاسی داخلی و خارجی شده است. با این اوصاف فقط راه نجات بازار از شرایط موجود را می توان در توقع ماندن برای مشخص شدن تکلیف بسیاری از عوامل دانست.
 برچسبها:  پروفیل  تیرآهن میلگرد آجدار  میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۱۴