نرخ داخلی آهن بیشتر از نرخ صادراتی

بازار آهن


به گزارش آهن آپ ، در طول این ماه نرخ ها به شکل غیر معقولانه جریان رشد داشته از این جهت کارشناسان اعتقاد دارند که شرایط اکنون را می توان بیانگر از چهار عامل در نظر گرفت؛ مسئله اصلی اول کم بودن جدی مواد اولیه از ابتدای پاییز به دلیل توسعه گرفتن خام فروشی، صادرات محصولات پایه و بی توجهی مسئولین به توصیه های مداوم کارشناسان در این مورد است. مورد مهم دیگر افت جدی تولید آهن اسفنجی در فصل زمستان به علت های متفاوت مانند  کاهش فشار شبکه گاز بود که البته در طول جلساتی و سهمیه بندی آن برنامه ای برای تامین خوراک واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است. 

با وجود این وضعیت مخالف تاکید بسیار پرکاران بازار که اعتقاد دارند باید نرخ های صادراتی و داخلی برابر شود، حاصل این شد که نرخ های داخلی حداقل یک پله از نرخ های صادراتی هم بالاتر برود!!! مسئله مهم دیگری که باید به آن دقت کرد روش فروش مدت دار فولاد سازان دولتی و فرمول شمارش نرخ اساسی برای محصولات فولادی می باشد که بی اثر بر این جریان صعودی نبوده است. این علل هم از جهت عرضه بر هرج و مرج بازار جلوه داشته است و هم از جهت درخواست با انتظارات تورمی به آن کمک کرده است. انتظارات شدید تورمی متاثر از سیاست های اقتصادی دولت و ناشی از جو تلاطم  بازارهای موازی مانند خودرو، بورس، بازارهای کالایی و.... مورد مهمی است که از جهت درخواست بازار را آشفته کرده است. در کنار این موضوع نزدیک شدن به پایان سال و افزایش قابل درک درخواست که قسمتی از آن درخواست دروغین و قسمتی درخواست تاثیر گذار است، در کنار اضطراب مردم از ورود به سال جدید اثر خود را گذاشته است.
 
هرچند برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار با مرکزیت شرایط بی نظم بازار آهن کمی  از آشوب های بازار کم کرد اما حتما برگشت آرامش به بازار نه در گرو تصمیمات احساسی و مقطعی است و نه در گرو رشد فشار نهادهای نظارتی مثل تعزیرات و بازرسی و ... که سال قبل هم نمونه شکست خورده چنین تصمیمات را شاهد بوده ایم.

برچسبها:آهن آپ 


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۴۱