نرخ گذاری دستوری در بازار آهن

به گزارش آهن آپ ،کارشناسان بازار سرمایه تاثیر نرخ گذاری دستوری وزارت صمت بر صنعت آهن و فولاد و بازار سرمایه را بازرسی کردند.در این سالها  زبانه های آتش نرخ گذاری دستوری صرفا باعث گرفتاریو ماندگاری بازارهای کالایی نشده بلکه سهامداران صنایع متفاوت پرکار در بورس اوراق بهادار مثل صنایع فولاد، سنگ آهن، پتروشیمی، خودرو هم از آن تاثیرپذیرشده اند.

اکنون در جدیدترین رخداد،وزارت صمت شروع به نرخگذاری آهن و به نوعی دستکاری در صنعت فولاد و آهن کشور کرده است.رفتاری که به اعتقاد کارشناسان آتی بازار آهن را با مسئله جدی روبه رو خواهد کرد. به گفته تحلیل گران و کارشناس بازار آهن،  تجربه نرخ گذاری دستوری به صورت کلی شکست خورده است و این مسئله را به صراحت در صنعت خودروسازی شاهد هستیم، به این معنی که جایی که نرخ مصوب سبب خسارت صنعتی به وسیع بودن صنعت خودرو شده است. صنعت تولید فولاد و آهن در ایران هم از این دیدگاه با صنعت خودروسازی قابل مقایسه است.

از این جهت تا ۱۰ سال قبل ، ما وارد کننده فولاد بودیم اما به رحمت شفافیتی که در بورس کالا به وجود آمده و برای صنعت فولاد منفعت به همراه داشته است، اکنون ما یک صادرکننده بزرگ در صنعت فولاد و آهن هستیم. به این ترتیب، سعی دوباره برای دستوری کردن نرخ ها در صنعتی که ده ها هزار پرکار و دست اندر کار دارد، حتما راه به جایی نمی برد و نه تنها برای این صنعت، که برای کل اقتصاد ایران هم آشفته کننده است.

بازار آهن قسمت وسیعی از خرید و فروش بازار سهام و بورس کالا را ایجاد میکند و این قسمت از خرید و فروش از ارزش خاصی بهره مند باشد. در این بین تجربه نشان داده که نرخ گذاری کالاهای راهبردی از طریق وزارت صمت نمی‌تواند پیروز باشد و به رانت در آن قسمت می‌انجامد.  رفتارهای اشتباه در وزارت صمت سبب به وجود آمدن آشفتگی در آینده بازار آهن خواهد شد.

برچسبها: آهن آپ 


منتشر شده در دوشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷