نرخ گذاری غیر واضح در صنعت فولاد

بازار فولاد


به گزارش آهن آپ در اخبار بازار فولاد، در سال‌ های پیش شاهد تحریم صنعت فولاد به عنوان یک صنعت و کالای بنیادی بوده‌ ایم. آخرین بار هم دی ماه امسال اسامی بیشتر شرکت‌ های فولادی هم به لیست تحریم ‌ها اضافه شد که زنگ خطری برای کشور ایران بود. بر طبق گفته های کارشناسان، با دقت به گنجایش تولید و مهیا بودن وضعیت برای صادرات فولاد، باید توجه بیشتری به این صنعت شود؛ اگر می‌خواهیم از اقتصاد تک محصولی نجات پیدا کنیم، باید به منابع موجود در کشور توجه بیشتری شود.

متاسفانه در صادرات فولاد نیز مسئله ‌های زیادی وجود دارد و نمی‌توان تصمیم عاقلانه و کارشناسی گرفت که یا به طور کل بازدارنده صادرات شده و یا آن را به حال خود واگذار کنند که این نشان از نداشتن برنامه جامع و کامل می باشد. افرادی که در این حیطه تصمیم‌ گیری می‌کنند، زمینه و تخصصی در حیطه فولاد ندارند و از کسانی که صاحب رای و اندیشه و تفکر در این حیطه هستند، استفاده نمی‌کنند. متاسفانه کار به جایی رسیده که کسانی سرمایه‌ خود را وارد این حیطه کرده ‌اند که نباید این کار را می‌کردند؛ از این رو تعرض سرمایه بلاتکلیف در فولاد، سبب ایجاد تورم در بازار آهن شده و با این حال سبب رشد بی نهایت و غیر عقلانی نرخها شده است.

علت اصلی تعرض سرمایه‌ های بلاتکلیف به بازار فولاد، سرمایه‌ گذاری در این قسمت است و بی شک افرادی که این کار را کرده‌اند، همکاران صنف آهن و از حیطه پخش کننده آهن و فولاد نیستند. آنچه از ظاهر کار پیداست، مشکل اصلی کم بودن مواد اولیه است اما داستان مسئله دیگری است. برای خودداری از این جریان افسار گسسته میبایست از تولید تا مصرف مدیریت و کنترل حکم کننده باشد. به صورتی که پخش فولاد و آهن باید از کانال پخش که همان اتحادیه آهن و فولاد است انجام شود؛ زیراکه آن ‌ها می‌دانند کسی که اقدام به خرید می‌کند، مصرف کننده واقعی یا دلال است. بی شک مسئله پخش و نرخ گذاری فولاد در کشور کاملا غیر واضح و شبهه ناک می باشد.

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۵۱