نرخ گذاری فولاد در بورس کالا

بورس کالا


به گزارش آهن آپ ، درباره نرخ گذاری فولاد و باطل کردن خرید و فروش  فولاد در بورس کالای ایران و همچنین سهمیه بندی که ۶۰ درصد تولید فولاد کارخانه ها در بورس کالا عرضه شود و ۴۰ درصد صادر شود، پرکاران حیطه تولید فولاد اعتراضاتی دارند. از سال قبل تا اردیبهشت ۱۳۹۹ نرخ گذاری و فرمول نرخ گذاری از طریق وزارت صنعت و معدن، نظارت می شد. در آن زمان، نرخ ها مدیریت شده بود و به هیچ وجه نرخ ها رشد زیادی نداشت.
حدس این است که نرخ فولاد داخلی نباید بیشتر از نرخ جهانی باشد ولی در کشور ما آب، برق، گاز در عمل به صورت رایگان به فولادی ها داده می شود و فقط درصدی از آنها برای این گونه فعالیت ها، پول گرفته می شود. با این وجود که شرایط آب، برق و گاز اینچنین است اما باز مسئولان اعلام دارند فولاد داخلی در رتبه  نرخ جهانی فروخته شود و بالاتراز این نرخ، در بورس کالا نفروشند. اما فولادی ها معتقدند که باید بیشتر از نرخ جهانی بفروشند.
تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ که برگزینی کار در دست وزارت صنعت و معدن بود به هیچ وجه دستور رشد نرخ فولاد داده نشد و از آن پس به بعد، بورس کالا به صورت خودکار رفتار کرد به این مفهوم که بورس کالا به صورت خودکار نرخ ها را مدیریت کرد اما نرخ ها افسار گسسته شد. اکنون این که نرخ ها بیشتر می شود از طریق بورس است و از آن دوره، وزارت هیچ مداخله ای در نرخ گذاری فولاد نداشته است.
یک ساختمان که ساخته می شود در هر متر مربع تقریبا ۵۰ کیلو فولاد مصرف می شود و زمانیکه نرخ فولاد و ورق فولادی رشد میکند، نرخ یخچال و لوازم خانگی رشد می کند و اینک نیز رو به رشد است. انتظار داریم که بورس کالا این شیوه نرخ گذاری را رد کند و مانند دوران پیش رفتار کند.
برچسبها: آهن آپ  ورق فولادی


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۵ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۴