نشانه گیری اشتباه صنایع فولاد برای مصارف نامعقول اب

به گزارش آهن آپ:

امین ابراهیمی، فعال صنعت فولاد اظهار کرد: افسوس که هر زمان از کمبود آب و برق و حتی گاز بحثی مطرح می‌شود، انگشت اتهام به اشتباه صنایع فولاد را نشانه می‌گیرد، در حالی که  مصرف برق در صنعت فولاد ۱۰ درصد مصرف برق در سایر صنایع برآورد شده و آب‌بری صنعت فولاد نیز حدودا ۰.۲ درصد میانگین مصرف سایر صنایع گزارش شده است. میانگین مصرف گاز نیز در این صنعت مادر نزدیک ۷ درصد مصرف سایر صنایع است؛ بنابراین مرتبه‌ی فولادسازی در مصرف آب، برق و گاز پایین است.

وی افزود: صنعت فولاد طی سال‌های گذشته عملیات بسیاری جهت بهینه‌سازی مصرف آب انجام داده است، از جمله تصفیه‌خانه‌هایی که احداث و با تصفیه پساب‌های شهری، بخشی از آب موردنیاز خود را تامین می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال ‌حاضر صنایع کشاورزی بیشترین مصرف آب کشور را دارد، زیرا همچنان کشاورزی با روش‌های سنتی در حال انجام است و بازبینی در این زمینه ضروری به‌نظر می‌رسد.

وی گفت: براساس نقشه راهبردی که ایمیدرو برای توسعه صنعت فولاد در سال ۱۳۹۳ منتشر کرد، مناسب‌ترین مکان برای راه‌اندازی صنعت فولاد در کشور اطراف آب‌های آزاد و منطقه خوزستان تعیین شد، چراکه خوزستان از یک ‌سو به بنادر نزدیک است و از سوی دیگر دسترسی قابل‌قبولی به حامل‌های آب و انرژی دارد. با این وجود شاهدیم که صنعت فولاد در فلات مرکزی ایران، توسعه پیدا کرده است که از یک ‌سو دسترسی به آب را برای این صنایع دشوار و پرهزینه می‌کند و از سوی دیگر صادرات محصول نهایی این منطقه از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

شرکت‌های معدنی واقع در مناطق مرکزی و خشک کشور، وظیفه تامین مواد اولیه سایر حلقه‌های زنجیره فولاد را برعهده دارند، اما در عوض توسعه فعالیت‌های معدنی به احداث واحدهای فولادی اقدام کرده و حال شاهد هستیم که این شرکت‌ها برای تامین آب مورد نیاز خود اقدام به انتقال آب کرده‌اند.


منتشر شده در شنبه، ۱۴ آبان ۱۴۰۱ ۰۹:۲۱