نشان های خوب فولاد در چین

به گزارش آهن آپ ، خبرهای پخش شده از افزایش اقتصادی چین در ۳ ماه اول امسال مسئله ای است که در بازارهای کالایی چین و دنیا اثرگذار است. در پایان هفته پیش چین خبر از زیادترین اندازه افزایش تولید ناخالص داخلی در ۳ ماه را داد که بر اساس این خبر حجم تولید ناخالص داخلی چین در ۳ ماه نخست سال ۲۰۲۱ بسته به میزان تولید ناخالص داخلی این کشور در ۳ ماه نخست سال ۲۰۲۰ افزایشی ۳/ ۱۸ درصدی داشته که این رقم رکوردی بی‌ سابقه از موقع ثبت اطلاعات تولید ناخالص داخلی این کشور به شکل سه ماهه یعنی سال ۱۹۹۲ به حساب می ‌رود.
لیو آیهوا، سخنگوی دفتر ملی اطلاعات چین با دقت به سخنرانی که در روز جمعه صورت گرفت در ارتباط با این مسئله اعلام کرد: اطلاعات بیان شده نشان دهنده بهترشدن کارکرد اقتصادی چین بوده و مطمئنیم که قادریم این جریان مثبت را در مدت سال حفظ کنیم.
اصلی ترین دلیل افزایش تولید ناخالص داخلی، افزایش فعالیت های خرده فروشی، بهتر شدن سرمایه گذاری و افزایش تولید صنعتی اعلام شده است که حجم فروش خرده فروشی در ۳ ماه اول سال ۲۰۲۱ بسته به سال ۲۰۲۰ افزایش ۳۴ درصدی داشته است و حجم سرمایه گذاری دارایی‌ های ثابت در منطقه های نزدیک شهری در این زمان ۲۶ درصد رشد کرده و حجم تولیدات صنعتی هم افزایش ۲۴ درصدی را تجربه کرده است.
همینطور چین قصد افزایش ۶ درصدی تولید ناخالص ملی را برای سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته است اما بعضی از تحلیلگران و متخصصان اقتصادی معتقدند  که با دقت به جریان ۳ ماهه اول امسال تحقق افزایش اقتصادی ۸ تا ۹ درصدی هم در این کشور امکان پذیر است. دقت به صنایع مادر مل فولاد باعث شده است در عرصه اقتصادی کشور آن ها یکی از قدرت های مطرح در سطح جهانی اعلام شوند.
البته نکته حائز اهمیت که بعضی از تحلیلگران به آن پرداختند این است که افزایش ۳/ ۱۸ درصدی در ۳ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ را نتیجه کاهش آشکار تولید ناخالص داخلی چین در ۳ ماه نخست سال ۲۰۲۰ است. در حقیقت در ۳ ماه نخست سال ۲۰۲۰ چین به صورت وسیع درگیر با گسترش بیماری کووید-۱۹ بود و اعمال قرنطینه‌های سخت‌ گیرانه در این کشور در این دوره زمانی حتی به منفی شدن افزایش اقتصادی این کشور هم سبب شد. لذا، این افزایش قابل ملاحظه به معنی جبران افزایش منفی سال قبل است. توقع می رود با استقبال قابل توجهی که به صنایع فولادی کشور چین به عمل آمده نظاره گر درخشندگی اقتصادی این کشور در کوتاه ترین زمان باشیم.
در هر صورت اگر اطلاعات بیان شده تنها نشانگر عبور چین از بحران افت افزایش اقتصادی در سال ۲۰۲۰ هم باشد، موج های مثبت برای بازارهای محصولی دنیا است. همینطور با دقت به اطلاعات ماه مارس چین بیانگر افزایش ۳۸ درصدی ارزش دلاری واردات این کشور بسته به وقت همانند سال قبل بوده، این مسئله بیانگر افزایش درخواست در این کشور است. افزایش واردات به معنی بهتر شدن بازار مصرف بوده و سیگنالی مثبت برای عادی شدن اقتصاد به حساب می ‌رود. در عین حال حجم ارزش صادرات این کشور هم در این دوره زمانی افزایشی ۳۱ درصدی داشته است.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۲۳