نظارت نرخ فولاد با افزایش عرضه

به گزارش آهن آپ ، حسام‌الدین والی، دبیر صنف القایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تصریح این مسئله که نوردکاران با صادرات میلگرد ارزان  قیمت به کشور های همسایه ، در حقیقت یارانه گاز ایران را به تجار عراقی و افغانستانی می‌دهند، اعلام کرد : از این به بعد ارسال مجوز صادرات فرآورده های فولادی بوسیله معاونت امور معادن و صنایع معدنی باطل و مقرر شده ساز و کار آن هم زیر نظر سازمان توسعه تجارت ساماندهی شود. این تصمیم  به پرکارتر شدن قسما های بازرگانی خارجی تولیدکنندگان  کمک خواهد کرد.
دبیر رسته القایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان کرد: از اواخر سال قبل بازار فرآورده های فولادی با سختی ها و مسائل زیادی مواجه شده است که این تغیرات امسال به اوج خود رسیده است، شرایط بی نظم  اقتصادی و محدود شدن کارها به علت گسترش ویروس کرونا، بی‌ثباتی دائم قیمت ارز که بر مسائل بازار فولاد اضافه شده است .
وی اضافه کرد: سرپرستان هم در این وضعیت تلاش کردند تا با عملی شدن نرخ گذاری امری ، قیمت فرآورده های فولادی افت کند که این تصمیم زیاد با موفقیت دنبال نشد ، به نظر می‌رسد که بهترین ابزار برای نظارت نرخ ها رشد عرضه فرآورده های چرخه فولاد باشد، که این اتفاق هم روی نداد؛ در صورتی که رشد عرضه سنگ آهن، کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و فرآورده های نهایی در بورس کالا می‌تواند کمک شایانی به مدیریت بازار کند.
والی با اشاره به اینکه در تفکرات رایج میان مردم، دخالت دولت در نرخ ‌گذاری، راه حل مطلوبی  برای روبرویی با تورم و گرانی نیست، بیان کرد : با وجود اثر منفی دخالت دولت در مشخص کردن نرخ ها بر تولید و عرضه، درطولانی مدت سبب تورم مضاعف می‌شود و با این وضعیت، مصرف‌کننده اصلی در ماه‌های اخیر بسته به تهیه احتیاج مصرفی خود دودل شده و در نتیجه این وضعیت درخواست مقاطع فولادی با افت زیادی مواجه شده است.
دبیر رسته القایی انجمن فولاد در ادامه گفت و گوهای خود گفت: هرچند می بایست به این نکته هم توجه داشت که پس از معلوم شدن نتایج انتخابات آمریکا و حدس هایی مبنی بر گشایش سیاسی و بهتر شدن وضعیت اقتصادی ، مصرف‌کنندگان به امید کاهش نرخ ها ، با احتیاط زیادتری برای تهیه احتیاج خود اقدام کردند. وی درمورد رشد حجم صادرات مقطع های طویل ایران در ماه‌های گذشته فرمود: شروع واکسیناسیون علیه ویروس کرونا و امیدواری به نظارت آن تا اواخر سال ۲۰۲۱، سبب از سر گیری کارهای عمرانی در کشورهای گوناگون شده است و در کشورهای همسایه ما یعنی عراق و افغانستان هم کارها رشد کرده و درخواست برای مقاطع فولادی ساخت ایران که با نرخ های جذابی ارائه می‌شود، زیادتر شده است.
دبیر رسته القایی انجمن فولاد در اخر اعلام کرد : سیاست‌گذاران برای مدیریت بازار می بایست به همه حلقه‌های زنجیره فولاد دقت کنند و از هر کاری که سبب  ضعیف  شدن عرصه تولید شود، خودداری کنند ؛ زیرا پشتیبانی حقیقی و پایدار از مصرف‌کنندگان در گرو پشتیبانی از تولید و افزایش عرضه همه فرآورده های فولادی است.

 

برچسب  ها: آهن آپ میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱