نقش فولاد در زندگی روزانه

بر اساس داده‌ های انجمن جهانی فولاد در طول امسال ، برابر ۱۷۱۲ میلیون تن فولاد در جهان به مصرف رسیده است. این رقم در سال های قبل برابر ۱۲۳۰ میلیون تن بود. از سوی دیگر درطول ۱۰ سال پیش، مصرف فولاد در دنیا بیشتر از ۳۰ درصد رشد یافته است؛ از این جهت امروزه بسیاری از وسیله ‌هایی که مردم در سرتاسر دنیا خریداری می‌کنند، اثری از فولاد را در خود دارند. به عنوان نمونه در ساختن خودروها از فولاد استفاده می‌شود و همچنین ساختمان‌ سازی، پروژه‌ های عمرانی دولت و شهرداری ‌ها بدون فولاد انجام‌ نمیشود.

از محصولات فولادی در صنایع گوناگونی مانند، یخچال، ماشین لباسشویی و اجاق گاز گرفته تا وسایل کوچک‌تر، در ساختن اسلحه، موشک، تانک و جت‌ های جنگی، فولاد نقش مهمی دارد. همچنین صنعت حمل‌ و نقلی که امروزه وجود دارد، مانند حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی، بدهکار فولاد است. بنابراین چین در افزایش اقتصادی و تولید نقش مهمی دارد. چینی ‌ها بیشتر از ۵۰ درصد از فولاد خام جهان را تولید می ‌کنند و بیشتر از ۴۸ درصد از فولاد جهان را مصرف می‌ کنند. یکی از اساسی ‌ترین چیز هایی که پیشرفت و توسعه بشر و توسعه صنایع در ۱۰۰ سال قبل بدهکار آن بوده، فولاد است و انجمن جهانی فولاد متعقد است که در طول ۱۰۰ سال آتی، فولاد همان ‌قدر در پیشرفت بشر و صنایع ارزش دارد که در قرن قبل ارزش داشته است.

اکنون چون چین ۴۸ درصد از فولاد جهان را مصرف می‌کند، سرانه مصرف بی پرده فولاد در چین نیز در بالا قرار دارد. اما جمعیت ۴/ ۱ میلیارد نفری این کشور سبب شده که از نظر سرانه مصرف آشکار فولاد در دنیا، این کشور درمقام  پنجم باشد. کره جنوبی با سرانه مصرف بی پرده فولاد برابر ۱۰۴۹ کیلوگرم در سال ۲۰۱۸ در ابتدا قرار گرفته است.


منتشر شده در یکشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۵