نگاهی به بازار آهن

قیمت دلار در بازار آزاد نخست به صورت پایدار تقریبا ۲۸ هزار تومان اعلام شد و کم کم با شتاب زیاد در راه کاهشی قدم برداشت؛ به روشی که اکنون آخرین نرخ دلار نقدی در بازار آزاد با کاهش هزار تومانی تقریبا ۲۷ هزار تومان اعلام شده است. در این وضعیت، همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، نرخ انواع مقاطع فولادی نیز در ادامه جریان کاهشی هفته قبل، امروز هم رو به کاهش گذاشته که در این بین شتاب کاهش قیمت انواع نبشی، ناودانی و تیرآهن از سرازیری کاهشی نرخ انواع میلگرد و محصولات حیطه قوطی و پروفیل بیشتر است. به روشی که نرخ بیشتر انواع میلگرد و پروفیل یا پایدار مانده یا میان ۵۰ تا ۲۰۰ تومان افت یافته است، ولی در بین نرخ انواع تیرآهن و محصولات حیطه نبشی و ناودانی حتی بعضا کاهش های ۵۰۰ تا ۸۰۰ تومانی نیز در مقایسه به قیمت های اعلامی روز پنجشنبه مشاهده می‌شود.
در این وضعیت، گویا که تقویت بیشتر از قبل احتمال پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا بیشترین اثر را در افت نسبتا زیاد نرخ امروز دلار در بازار آزاد گذاشته است. البته نباید از ادامه نزدیکی قیمت دلار نیمایی به دلار آزاد برای ایجاد جذابیت برای برگرداندن ارزهای نتیجه از صادرات از طرف بانک مرکزی نیز ناآگاه شد؛ به صورتی که درحال حاضر متوسط موزون هفتگی قیمت حواله‌جات دلار نیمایی فقط تقریبا ۳۵۰ تومان از آخرین نرخ دلار نقدی کمتر است و گویا بانک مرکزی با شروع این سیاست و سوار شدن روی فضای روانی مثبت بازار بر تاثیر تقویت احتمال پیروزی بایدن توانسته است دراین هفته‌ها تا مقداری در افت قیمت ارز پیروز رفتار کند.
همچنین نباید از این نکته نیز بی خبر شد که امروز هم به روند همیشگی قسمت قابل توجهی از نوردکاران به ویژه تولیدکنندگان میلگرد در مقابل افت بیشتر قیمت هایشان استقامت می‌کنند و همچنان هم بر نرخ های نجومی بیشتر از ۱۳ هزار تومان با وجود افت تقریبا زیاد قیمت دلار در دیروز تاکید دارند. این دسته از نوردکاران که خوب بلدند در روزهای صعودی قیمت دلار، با نگاه به تابلوی صرافی‌‌ها نرخ های چهارم و پنجم اعلام کنند، امروز هم مثل دیگر روزهای افتی دلار تنها یک بار اعلام نرخ کرده‌اند و به دلیل اینکه این کار را در ساعت‌های نخست صبح یعنی موقعی که قیمت دلار در بازار آزاد پایدار اعلام شده بود، انجام داده‌اند، قسمت بسیاری از آنها نرخ هایشان را ثابت نگه داشته و بعضی نیز تنها ۵۰ یا ۱۰۰ تومان متعادلسازی نرخ کرده‌اند.
در این وضعیت، با دقت به ادامه افزایش نسبی قیمت متوسط هماهنگی هفتگی حواله‌جات دلار در سامانه نیما تا امروز و پایداری نسبی نرخ میلگرد صادراتی CIS در هفته قبل، توقع این است که نرخ پایه مقاطع فولادی در بورس کالا در عرضه روز چهارشنبه حتی مقداری زیاد تر از نرخ های هفته قبل اعلام شود؛.
برچسبها:نبشی، ناودانی  تیرآهن  میلگرد  قوطی  پروفیل


منتشر شده در دوشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴