هرج و مرج بازار آهن

بازار آهن


به گزارش آهن آپ ، رشد های افسار گسسته نرخ ها در  بازارآهن در طول این چند هفته باعث شد علل بسیاری از طرف پرکاران صنعتی به‌عنوان افزایش قیمت آهن مورد بحث شود. البته این دست اعلام نظرها بحران‌هایی بین پرکاران این صنعت به وجود آورد؛ به صورتی که چندین بار با تغییر نرخ، شاهد اعتراض تولیدکنندگان در یکی از حلقه‌های این صنعت هستیم. 

 تولیدکنندگانی که در ظاهر حرف از شفافیت، بازار آزاد و نرخ‌گذاری بر طبق سازوکار عرضه و درخواست در بوررس می‌کنند، تا سودشان تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به یکباره متقاضی ورود نهادهای دولتی و بالادستی می‌شوند. گویا هم در این خصوص باید از نامناسب بودن زنجیره فولاد کشور شاکی بود که در زمان‌های متفاوت، عرصه‌ را برای ورود دلالان باز می‌کند. «برابری» با هدف تحقیق مسئله گفته شده با پرکاران صنایع بالادستی و پایین‌دستی فولاد به مذاکره نشسته و نظر آن‌ها را پرسیده است. تولیدکنندگان محصولات میانی فولاد، این افزایش نرخی را متاثر از افت عرضه آهن اسفنجی به‌عنوان ماده اولیه موردنیاز این واحدها، رشد درخواست در ماه‌های آخرسال، اغتشاشات متاثر از تغییر ارزی و وجود دلالان در این بازار» می‌دانند. با وجود این تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی می‌گویند: « زمانیکه نرخ هیچ‌کدام از نهاده‌های تولید فولاد، چنین افزایشی را نداشته، علت عقلانی برای افزایش نرخ فولاد در کشور وجود ندارد. شاید دست‌هایی پشت پرده از این افزایش نرخ فولاد پذیرایی می‌کنند.

با وجود این همه تحقیق همانگونه نرخ شمش و ورق فولادی افت نکرده و از تعرض اعتراضات کم نشده است. یکسان نبودن زنجیره فولاد، مسئله‌های زیادی را برای این صنعت به وجود آورده است، افزون بر آنکه عرصه افزایش نرخی را نیز ایجاد کرده است. رشد نرخ آهن اسفنجی به علت کم شدن تولید از دیگر علت های اصلی افزایش نرخ دراین چند هفته می باشد. از این جهت به دنبال کاهش فشار گاز از بهمن ماه، تولید واحدهای تولیدکننده آهن اسفنجی کشور با کمبود روبه رو شد، با وجود تدارکات ارائه شده، این کمبود شاید تا نیمه اسفند ماه پایدار خواهد بود.

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۴۲