هیجانات انتخابات در بازار آهن

آمار منتشر شده از شرایط بازار آهن نشان می دهد که، این هفته با تغییرات کمی در بازار روبه رو شدیم؛ به این گونه که پس از افت اولیه نرخ ها شاهد پایداری نرخی و رشد نسبی در روزهای پایان هفته بودیم. با این تحلیل ها میانگین نرخ میلگرد ۱۴ پس از یک روز افتی بودن، سه روز پایداری نرخی و در پایان دو روز رشدی بودن به عدد ۱۳ هزار و ۹۲۵ تومان رسید که این عدد نشان دهنده رشد ۹۵ تومانی در مقایسه به نرخ شنبه هفته ای که گذشت، می باشد.
مهم ترین فاکتور اثر گذار این روزهای بازار آهن را می توان قیمت ارز در نظر گرفت؛ هفته ای که گذشت تغییرات این بازار درمقایسه به گذشته بیشتر بود، به این گونه که با وجود اینکه هفته های گذشته دلار به کانال ۲۰ هزارتومان وارد شد اما هفته قبل دوباره روی ریل افزایشی قرار گرفت. روز قبل خبرهایی از افت قیمت دلار و ورود آن به کانال ۲۱ هزارتومان شنیده می شد در صورتی که نرخ اعلام شده در بازار عددی برابر ۲۲ هزار و ۶۸۰ تومان بود.
از طرف دیگر در بررسی خرید وفروش های انجام گرفته در بورس کالا با رقابت نیم درصدی شمش روبه رو بودیم، همچنین در این میان در روز عرضه مقاطع شاهد رقابتی ضعیف بوده به این گونه که میانگین نرخ میلگرد درمقایسه به هفته گذشته یک درصد افت را تجربه کرد. لازم به ذکر است که خبرهایی ازروش تشخیص نرخ پایه شنیده شده است؛ بدین گونه که بورس کالا اعلام کرده است که مقرر شده قیمت شمش بر طبق دامنه نوسان متقارن ۳ درصد و همچنین با نظر خود عرضه کنندگان معین شود.
این احتمال وجود دارد که با دقت به اینکه معین کردن قیمت پایه شمش به عرضه کنندگان محول شده است و فولادسازان نیز بر این اعتقاد دارند که شمش و اسلب عرضه شده فاصله زیادی از نرخ های جهانی دارد، بدون در نظر گرفتن عدم درخواست در بازار و همچنین کسادی که بر بازار سایه افکنده است، فولادسازان به رشد نرخ پایه اقدام کنند. دراین هفته با نزدیکی به تمام شدن زمان مذاکرات وین، شاهد تغییرات بیشتری در بازار ارز خواهیم بود، اگر چه هفته قبل نیز با رد شدن لیست موردنظر ایران از طرف سرپرست تیم آمریکایی دلار دوباره رشدی شد.
با در نظر گرفتن این مسئله که سه گزینه اصلی انتخابات یعنی لاریجانی، جهانگیری و رئیسی مشخص شده اند، ولی این گونه به نظر می رسد که حتی اگر توافقی امضا نشود برای اثرگذاری بر انتخابات احتمال تبادل زندانیان و همچنین آزادسازی مقادیر ارزی دور از انتظار نمی باشد. در پایان این احتمال وجود دارد خبرهای خوش از کاخ سفید بعد از هفت خرداد ماه اعلام شود و بازار به این طریق شاهد پایداری نسبی و همچنین رشدی شدن با سرعت اندک علی الخصوص پس از مشخص شدن قیمت پایه خواهد بود.
برچسبها:میلگرد  


منتشر شده در یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۵۸