واردات ۴۷۵ میلیون دلار زغال سنگ و مشتقات آن به کشور

به گزارش اهن آپ:

دبیر انجمن زغال سنگ ایران گفت: در شرایط کنونی کشور که دچار تنگنای ارزی هستیم در 6 ماه آغازین سال، به میزان ۴۷۵ میلیون دلار زغال سنگ، کک و مشتقات زغال سنگ وارد کشور شده در حالی که  14 میلیارد تن ذخیره زغال سنگ در کشور وجود دارد اما به دلیل اینکه این ذخایر به بهره برداری نرسیده‌اند عملاً تبدیل به یک وارد کننده بزرگ زغال سنگ شده‌ایم.

سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران با بیان اینکه به جز 10 معدن بزرگ که امکان واگذاری آنها بصورت کارخانه‌ای وجود دارد، بقیه معادن بر اساس قانون اصل 44،  باید به بخش خصوصی واگذار شوند، گفت: معدنی که به بخش خصوصی حرفه‌ای که صلاحیت فنی دارد واگذار شود خود را مالک معدن می داند و انگیزه بیشتری برای تولید و بهره‌بردای خواهد داشت.

وی افزود:‌ امکان دارد تولید بعضی از معادن یا سرمایه گذاری در بعضی از معادن جدید، اقتصادی نباشد در این مرحله است که دولت باید به سازمان های توسعه ای اجازه دهد با مشارکت بخش خصوصی، فعالیت کند. با چنین واگذاری‌هایی طبیعتاً یکسری از معدن داران واقعی و حرفه ای وارد این حوزه نمی‌شوند و اتفاقی که می‌افتد بلاتکلیف ماندن 3 میلیون و 350 هزار تن ظرفیت تولید زغال سنگ است و  طرح هایی که قرار بوده با این روش به بهره‌برداری برسد 10 تا 15 درصد پیشرفت داشته و عمدتاً به صورت متوقف و نیمه متوقف بمانند که ضرر بزرگی برای کشور است.


منتشر شده در دوشنبه، ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ۱۱:۳۳