ورق آجدار چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش آهن آپ:

ورق آجدار چیست؟
دسته‌ای از ورق‌ها که معمولا به روش نورد گرم تولید می‌شوند و بر روی آن برجستگی‌هایی وجود دارد، ورق آجدار هستند. این برجستگی‌ها شکل‌های گوناگونی از جمله، الماس، عدس، لوزی یا بادامی شکل می‌باشند که بسته به نیاز صنایع، تولید می‌شوند. اما در مجموع بیشتر این آج‌ها تلاش می‌کنند تا به گونه‌ای، اصطکاک سطح را کاهش دهند.

در انتخاب ورق‌های آجدار، عدم تجمع آب باران موضوع مهمی است. به همین دلیل برجستگی‌های بادامی شکل طرفداران بیشتری دارند و صنایع گوناگون از آنها استفاده می‌کنند.

آلیاژ به کار رفته در ورق‌های شیبدار می‌تواند انواع فولاد ساده و گالوانیزه، آلومینیوم و استیل باشد که در صورت تغییر آلیاژ، ویژگی‌های ورق نیز ممکن است تغییر کند. از این ورق‌های آجدار می‌توان برای سطح‌های شیبدار و یا قسمت‌هایی که امکان لیز خوردن افراد و اشیا وجود دارد استفاده کرد.

چند نوع ورق آجدار داریم؟
در صنعت به ورق‌های آجدار، ورق شطرنجی نیز گفته می‌‌شود و از آن در بخش‌های گوناگونی استفاده می‌کنند. ورق آجدار در سطوح شیب دار و لبه پرتگاه‌ها جان بسیاری از افراد را نجات داده و می‌توان از آن در منطقی که احتمال سر خوردن وجود دارد، استفاده کرد. سالانه بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ تن از این محصول در کشور مصرف می‌شود که رقمی بالاست. در نتیجه تولید و توسعه ورق آجدار در هزینه پروژه‌ها و تولیدات گوناگون اثرگذار خواهد بود.

علاوه بر جنس، ورق‌های آجدار از نظر شیوه ساخت به دو دسته فابریک و پرسی تقسیم می‌شوند. ورق فابریک، دارای یک لایه آج اضافی است و در نتیجه وزن بیشتری نسبت به ورق‌های دیگر دارد. ورق پرسی اما ورقی ساده است که روی آن با دستگاه حفره‌هایی ایجاد کرده‌اند.

جالب است بدانید، پیشینه تولید ورق آجدار فابریک در ایران به سال ۱۳۹۵ باز می‌گردد. زمانی که شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای ساخت این ورق‌ها اقدام کرد و توانست بخش زیادی از نیازهای داخلی را رفع کند. علاوه بر ورق‌های اصفهان، برخی از ورق‌های آجدار از کشورهای چین، کره، قزاقستان و روسیه نیز وارد کشور می‌شوند. لازم به ذکر است که این ورق‌ها مدت طولانی در کشتی‌ها و بر روی آب هستند. در نتیجه وقتی به مقصد می‌رسند، لایه‌ای زرد رنگ آنها را پوشانده است. این لایه زنگ زدگی نیست و ورق‌ها کاملا سالم هستند. 

چرا ورق آجدار؟
پروفیل‌های گوناگونی در دنیای صنعت وجود دارند که می‌توان از آنها استفاده کرد. با این حال ورق‌های آجدار به دلیل مزایایی که دارند، در شرایط گوناگون، انتخابی عالی هستند. در ادامه از ویژگی‌های مهم این کالا گفته‌ایم:

سختی و استحکام بالا
قابلیت تغییر شکل
قابلیت جوشکاری
مقاومت در برابر لغزش
مقاومت بالا در شرایط گوناگون
ورق آجدار چگونه ساخته می‌شود؟
همان طور که در ابتدا اشاره شد، برای ساخت و تولید ورق‌های آجدار از روش نورد گرم استفاده می‌شود. برای این کار ابتدا شمش‌های فولادی را به درون کوره می‌فرستند تا بتوان آنها را تغییر شکل داد. پس از آنکه صفحات فولادی به اندازه مورد نظر رسیدند، آنها را وارد مرحله آجدار شدن می‌کنند. در نهایت ورق‌هایی با ۱.۵ الی ۱۰ میلی‌متر ضخامت، تولید می‌شوند که می‌توان از آنها در صنایع گوناگون استفاده کرد.

معمولا ورق‌های آجدار به صورت شیت به بازار ارائه می‌شوند و گاهی ممکن است به‌صورت رول، کلاف یا کویل نیز باشند. وزن و اندازه ورق آجدار معمولا با استاندارد st37 است و به شکل‌های معینی ارائه می‌شود. با این حال اگر مشتری، نیاز به ورق‌هایی با اندازه‌ها و ابعاد دیگر داشته باشد نیز می‌توان به‌صورت سفارشی آنها را از کارخانه تولید کننده درخواست کرد.

برچسب ها:  آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ۰۹:۲۸