ورق مسی چیست؟

                                                                  

ورق مسی از خانواده فلزات رنگی میباشد. ورق مسی صفحه هایی از جنس مس هستند و در ضخامت های مختلف تولید میشوند. رنگ ورق مسی قهوه ای متمایل به قرمز است و به دلیل خلوص بالا کاربرد های الکتریکی زیادی دارد. از جمله ویژگی های ورق مسی میتوان به انعطاف پذیری ، استحکام کششی ، قابلیت جوش کاری و شکل پذیری، ماشین کاری، سرد کاری و گرم کاری اشاره کرد همچنین از ویژگی های مهم فلز مس، نرم بودن و چقرمگی بودن این فلز میباشد.  این فلز زیبا و همه کاره هزاران سال است که مورد استفاده قرار دارد.
ورق مسی در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد. دارای هدایت الکتریکی میباشد و در برابر حرارت مقاوم است. بسیار مفید و کاربردی است و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. در موارد مختلفی از جمله سیم برق، وسایل آشپزخانه، در لوله کشی ها به دلیل انعطاف بالا و صنایع مختلف و موارد مشابه مورد استفاده قرار میگیرد. اکثر صنایع از ورق مسی نازک استفاده می کنند.
ورق مسی پس از ذوب شدن در قالب های مختلف حالت دهی میشود. از زمان های گذشته از این ورق فلزی به دلیل زیبایی در رنگ آن در مواردی از جمله جواهرات، ساخت ابزار، کشتی، ظروف و موارد تزئینی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.
مس در هنگام قرار گرفتن در خارج از محیط منزل اکسید میشود. قرار گرفتن این فلز در معرض آب و هوا موجب ایجاد تنوع رنگی زیبا به صورت پتینه میشود. رنگ پتینه به مرور زمان تغییر کرده و موجب حفاظت از فلز می شود.

ویژگی های ورق مسی
مقاوت در برابر خوردگی
هدایت حرارتی
استحکام کششی
قابلیت ماشین کاری
شکل پذیری
گرم کاری و سرد کاری
رسانای الکتریکی

آلیاژ های مس
در خرید ورق مسی علاوه بر انتخاب ضخامت مناسب باید آلیاژ مناسبی هم در نظر گرفت. آلیاژ های مس خاصیت مقاومت در برابر خوردگی، استحکام کششی، چگالی و کارایی های متفاوت، دارای دیگر ویژگی های مختلف می باشند.
برای انتخاب آلیاژ مس اول باید کارایی مورد نیاز برای پروژه خود را در نظر بگیریم. برای صنایع دستی مانند ظروف مسی باید از ورق مس با حداقل تراکم استفاده شود تا به راحتی برش خورده و شکل گیرد. با این حال استفاده از ورق مسی در جواهر سازی و بهسازی منزل ، نیاز به ورق مسی با تراکم بیشتری دارد تا اطمینان حاصل شود که آلیاژ مس انتخاب شده ازمقاومت و اسطحکام مناسبی برخوردار باشد. 
مس خالص شامل 99.3 درصد مس، پس از آن مس با درصد خلوص بالا شامل 99.3 الی 96 درصد مس میباشد. جالب است بدانید که برنج از آلیاژهای مس میباشد که با روی ترکیب شده و عناصر دیگری هم در تولید آلیاژ آن نقش داردن که عبارتند از آهن، سیلیسوم، آلومینیوم و نیکل که برای بهبود آلیاژ به کار میروند.

تولید ورق مسی
مراحل تولید ورق مس به این صورت است که سنگ معدن مس به همراه ترکیباتی ناخالص و سایرعناصر طبیعی پس از استخراج از معادن مس به کارخانه حمل شده و پس از مراحل جداسازی سنگ در محلول مایع مخصوصی شناور و مقداری خاک رس به ترکیب آن اضافه شده و به طریق ته نشینی ناخالصی ها جداسازی میشوند. پس از مرحله ذوب شدن، مس مذاب در قالب های مستطیل شکل قرار گرفته و شمش مس تودیل شده با استفاده از مواد شیمیایی مختلف تمیز و شفاف میشود سپس از طریق غلطک هایی بزرگ وسنگین به ورق مسی تبدیل میشوند و به صورت رول و شیت به بازار عرضه میشوند.

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۰:۳۱