ورق نایمونیک چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزرش آهن آپ:

ورق نایمونیک یا سوپر آلیاژها ، آلیاژ هایی هستند که چندین مشخصه اصلی دارند از جمله : قدرت مکانیکی عالی ، مقاومت در برابر تغییر شکل های حرارتی ، پایداری و استحکام خوب سطوح و مقاومت در برابر خوردگی و اکسیده شدن . ساختار کریستالی فولادهای سوپر آلیاژ معمولا به صورت آستنیتی مکعبی است. نمونه هایی از این قبیل آلیاژها عبارتند از: هاستلوی ، اینکونل ، واسپولی ، آلیاژهای رنه ، اینکولوی و آلیاژهای تک کریستال CMSX .

مقاومت در برابر خوردگی فولاد سوپر آلیاژها به طور گسترده ای در محیط هایی با امکان خوردگی شدید که مقاومت در برابر گرما و مقاومت زیاد بر روی یکپارچگی محصول نهایی حائز اهمیت است ، بسیار مورد توجه قرار میگیرد. پردازش شیمیایی و پتروشیمی ، نیروگاه ها و صنایع نفت و گاز به طور گسترده ای از سوپر آلیاژ ها استفاده می کنند.

ویژگی های اکسیداسیون یا مقاومت در برابر خوردگی سوپر آلیاژها توسط عناصری مانند آلومینیوم و کروم ایجاد می شود. همچنین مقاومت در برابر سایش نیز با وجود عنصر کربن افزایش پیدا می کند. از آنجاییکه سوپر آلیاژها برای کار در دمای بالا ( نظیر عدم تغییر شکل در دمای نزدیک به ذوب ) مد نظر هستند ، خزش و مقاومت اکسیداسیون آنها بسیار حائز اهمیت است.

فولاد سوپر آلیاژ به شدت بر روی هر دو نوآوری شیمیایی و فرایند تولید متکی هستند. به طور کلی می توان فولاد سوپر آلیاژ را از دو دیدگاه متفاوت تقسیم بندی کرد : دسته بندی اول فرایند تولید است که در مورد نحوه تولید سوپر آلیاژ ها است. دراین دسته بندی سوپر آلیاژ ها به دو گروه کارپذیر و ریخته گری تقسیم می شوند. و تقسیم بندی دوم بر مبنای ترکیب شیمیایی سوپر آلیاژ ها است که در این دیدگاه سوپر آلیاژها به سه دسته پایه نیکل ، آهن و کبالت تقسیم می شوند.

دسته بندی سوپر آلیاژها
سوپر آلیاژهای پایه نیکل
سوپر آلیاژهای پایه کبالت
سوپر آلیاژهای پایه آهن


سوپر آلیاژهای پایه نیکل
 این آلیاژها در مواردی که نیاز به عدم تغییر شکل در درجه حرارت بالا مورد نیاز است، کاربرد دارد. خواص سوپر آلیاژ های پایه نیکل می تواند به میزان معینی از طریق افزودن عناصر دیگری از قبیل کروم، کبالت ، آهن ، مولیبدن ، تنگستن ، آلومینیوم ، تیتانیوم ، مولیبدن  و غیره ایجاد شود. هر کدام از این عناصر برای ایجاد هدف خاصی در بهبود خواص فولاد در دمای بالا انتخاب شده اند.

سوپر آلیاژهای پایه کبالت
با وجود اینکه سوپر آلیاژهای پایه نیکل مقاومت بسیار خوبی در درجه حرارت بالا از خودشان نشان داده اند و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند ، سوپر آلیاژهای پایه کبالت دارای مقاومت حرارتی ، اکسیداسیون و مقاومت سایشی بالقوه برتری نسبت به سوپر آلیاژ پایه نیکل هستند، به همین دلیل در چندین سال گذشته تلاش هایی در زمینه تولید فراورده های سوپر آلیاژی بر پایه کبالت صورت گرفته است.

کاربرد سوپر آلیاژها

  • صنایع شیمیایی و پتروشیمی
  • راکتورهای هسته ای
  • لوله مبدل حرارتی
  • توربین های صنعتی
  • صنایع دریایی
  • صنایع هوا فضا
  • قطعات پزشکی

منتشر شده در یکشنبه، ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ ۰۹:۲۱