وضعیت تصحیح شیوه نامه فولادی

به گزارش آهن آپ ، بر طبق مجال ۱۵ روزه وزارت صمت برای درست کردن شیوه نامه فولادی، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در این مورد بیان کرد: دگرگونی های این شیوه نامه می بایست به شکلی  اجرا شود که قابل کنترل باشد چرا که هم اکنون این دستورالعمل ها ناگهانی انجام می شوند و از طرف دیگر هم بر انجام آنها کنترلی وجود ندارد. شیوه نامه تنظیم عرضه و  درخواست چرخه فولاد که از ۲۸ آبان ماه امسال دستور داده شده، تا به امروز که نزدیک ۸۰ روز از فرمان آن می گذرد، برای ساماندهی بازار فولاد در راه اجرا با چالش های زیادی مواحه شده است.
این شیوه نامه از همان روزهای نخست  که از فرمان آن می گذشت با نقدهای بسیاری از سوی حلقه های گوناگون چرخه فولاد مخصوصاٌ فولادسازان روبرو شد و همین مخالفت ها سبب شد انجام قسمت های بسیاری از آن مثل عرضه فرآورده های بالادستی چرخه فولاد در بورس کالا و همینطور برنامه ریزی های دولت برای فرستادن دست کم ۲۰ درصد از صادرات فولادی به انتهای چرخه ناتمام باقی بماند.
با وجود اینکه در مدت روزهای اخیر با بهتر شدن آشکار حجم عرضه فرآورده های میانی و پایانی چرخه فولاد در بورس کالا روبرو شدیم و حتی در مدت زمان انجام شیوه نامه، تولیدکنندگانی که کمتر حاضر به عرضه فرآورده هایشان در بورس بودند، در راه بورس قرار گرفته اند ولی بازار فولاد کشور حتی با عبور نزدیک سه ماه از ابلاغ و همینطور انجام ناقص شیوه نامه فولادی  اخیر دولت به خوبی ساماندهی نشده و همچنان  مداخله های دلالان در طول چرخه فولاد از میان نرفته است.
پس از آن که هفته گذشته معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به نامه وزیر کار در ابلاغیه ای به معاون اقتصادی رئیس جمهور فرمان داد که شیوه نامه فولادی اخیر دولت مورد رسیدگی و ویرایش قرار گیرد، روز دوشنبه همین هفته هم اردشیر سعد محمدی، سرپرست جدید معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در سخنرانی خود اعلام کرد که بر طبق رایزنی هایش در جلسه روز یکشنبه با نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرار شده است که  با هم فکری پرکاران چرخه فولاد، شیوه نامه بیان شده طی ۱۵ روز مورد رسیدگی و ویرایش قرار گیرد و مقرر شد شده است که نهایی کردن جزئیات طرح فولادی و فرستادن آن به صحن آشکار توسط نمایندگان مجلس به بعد از تشکیل دگرگونی های لازم در شیوه نامه موکول شود.
بر طبق آگاهی روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی ایران، مقرر شد امروز سعد محمدی در نشستی مشترک با بعضی پرکاران صنفی چرخه فولاد در ساختمان اصلی وزارت صمت به رسیدگی عرضه های فولادی و اصلاحات شیوه نامه بپردازد. در همین مورد، سعید عسگر زاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در مکالمه ای با خبرنگاران اعلام کرد: نظم بخشی به روند عرضه و درخواست بازار فولاد به پروسه طولانی مدتی تبدیل شده است و طبیعتا نیاز به یک دستور العمل آشکار دارد. این رویدادها تا مرحله ای به خوبی جلو رفته است ولی در مقاطع مختلف به علل گوناگون عملیاتی نشده است.
دبیر کل انجمن سنگ آهن کشور با دقت به این مسئله که جزئیات طرح فولادی مجلس احتیاج به  اصلاحاتی جدی است، اعلام کرد: در حقیقت دراین طرح در همه ماده ها نظم وجود ندارد به این معنی که این طرح در مرحله ای از شکل قانون خارج شده وشبیه به یک بخشنامه دولتی شده است و حتی در بعضی موارد هم به دستورالعمل عملی مبدل شده است.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴