وضعیت غیر واضح در بازار آهن

در هفته قبل بازار آهن شاهد حرکاتی بود که نشان داد در روزهای انتهایی سال نوردکاران و پروفیل سازان، در روزی که قیمت دلار جریان کاهشی را سپری می کرد قیمت محصولات خود را رشد دادند اگرچه به حالت کلی در هفته قبل با روزی بسیار غیر واضح در عرصه اعلام قیمت محصولات فولادی از سمت اصول رسمی کارخانجات و بنگاهداران بودیم.    
ولی با روند بازار فولاد و آهن همچنان هم درگیر کسادی بسیاری هستند که حرکات هفته قبل قیمت مقاطع فولادی و همچنین شیوه اعلام نرخ ها نشان دهنده وضعیت غیر شفاف در روزهای انتهایی سال در این بازارهاست که بیانگر آن است که نوردکاران در پی به وجود آوردن حرکاتی از طرف خریداران برای جذب هرچه زود تر نقدینگی در این روزها هستند و همچنین از سمتی خریداران نیز متوجه شده اند که نوردکاران هدف دارند هرچه سریع تر فروش محصولات خود را در امسال متوقف کنند، مجبور شدند با نرخ های رو به زیاد از طرف نوردکاران تن بدهند و با نرخ هایی که در مقایسه به هفته های قبلی رشد داده شده احتیاج های شب عید خود را تامین کنند.
در حالتی که در هفته قبل شاهد وضعیت غیر واضح در بازار آهن و فولاد بودیم، بر طبق شنیده ها در خصوص با آخرین شرایط تیرآهن ذوبی در دو انبار معتبر تهران کاملا باهم متفاوت بود؛ به گونه که یکی از این انبارها نرخ هر شاخه از سایزهای ۱۴ تا ۲۰ تیرآهن ذوبی را میان ۴۰ تا ۹۰ هزار تومان زیاد کرده بود و انباری دیگر نرخ ها را به ما با افتی ۱۰ تا ۷۰ هزار تومانی اعلام کرد. این شرایط حدودا به صورت شبیه در بین قیمت های اعلامی نوردکاران نیز مشاهده شد و علاوه بر وجود ناسازگاری در جریان رشد یا افت نرخ های روی تابلوی سایت‌های فروش آهن‌آلات، بسیاری از اصول رسمی خود نوردکاران حاضر به اعلام نرخ رسمی نشدند، خیلی از آن‌ها بسیار سریع تر از مقدار معمول فروش‌هایشان را بستند و بعضی هم به اعلام نرخ دوم رشدی پرداختند. 
بی نظمی هایی که در اعلام نرخ ها در هفته قبل اتفاق افتاد به صورت کلی به زیان درخواست کنندگان تمام شد و نرخ بیشتر محصولات فولادی در مقایسه به هفته های قبل بیشتر شده یا دست کم صرف نظر از تعداد کمی از افت نرخ ها، قیمت محصولات کمتر نشده و جریان کاهشی روزهای قبل مقاطع طویل فولادی تا مقدار بسیاری متوقف شده است.  اگرچه هفته قبل شاهد پایداری نسبی و همچنین رشد ۳۰ تا ۲۰۰ تومانی نرخ بیشتر انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد بودیم.
بیشتر تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری نیز قیمت محصولاتشان را پایدار نگه داشتند و بعضا شاهد افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی و حتی افت ۱۰۰ تومانی نرخ بعضی تولیدکنندگان این حیطه بودیم. بعضی تولیدکنندگان پروفیل نیز قیمت محصولاتشان را میان ۵۰ تا ۲۰۰ تومان رشد دادند و بعضی دیگر نرخ های اعلامی خود را یا پایدار نگه داشتند یا ۱۰۰ تومان کمتر کردند.
برچسبها:تیرآهن ذوبی  نبشی ناودانی پروفیل


منتشر شده در شنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۴۷