وظیفه اساسی فولاد خوزستان

به گزارش آهن آپ ، کشورما با تاکید بر صادرات غیرنفتی، بعضی صنایع را در ارجحیت قرار داده است؛ یکی از این صنایع مورد نظر برای ارزآوری می‌تواند صنعت فولاد باشد. در حقیقت پیشرفت  صادرات، یکی از چشم‌اندازهای بلندمدتی است که برای صنعت فولاد در نظر گرفته شده. در سال ۲۰۱۹ میلادی، تولید فولاد خام ایران با پیشرفت چشمگیری مواجه شد و با ۳/ ۴ درصد افزایش به تولید ۶/ ۲۵ میلیون تن رسید و با این حجم تولید به جایگاه دهم در حیطه تولید فولاد دست یافت.
به گزارش آهن آپ در این بین شرکت فولاد خوزستان به عنوان دومین قطب فولادساز کشور و دارابودن خصوصیاتی مثل دستیابی راحت به آب‌های آزاد برای صادرات، از خصوصیات زیادی برای تولید و صادرات بهر مند است تا وظیفه اصلی و کلیدی را برای پیشرفت اقتصادی و ارزآوری کشور اعمال کند. از طرف دیگر، شرکت فولاد خوزستان در سال  ۱۳۶۸ با تشکیل اولین بخش احیای‌ مستقیم و کوره قوس الکتریکی، کار خود را با گنجایش اسمی ۵/ ۱میلیون تن در سال شروع کرد و وارد خط تولید شد. این شرکت فولاد سازی اینک می تواند با پیشرفت خط های تولید، گنجایش اسمی خود را به ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع شمش‌های فولادی در سال برساند؛ همین طور این شرکت در نظر دارد با ساخت و راه‌اندازی بخش های پیشرفتی و کارلهایی در جهت کامل کردن چرخه ، گنجایش تولید خود را به ۲/ ۵ میلیون تن در سال برساند.
همینطور، این مجتمع فولادی با بهتر شدن خط های تولید و برآورد بازار درخواست فراورده های فولادی، توانسته حیطه خوبی را برای اشتغال‌زایی در استان خوزستان بوجود آورد و هم اکنون به شکل مستقیم برای ۱۱ هزار نفر و به شکل غیرمستقیم  برای ۱۰۰ هزار نفر اشتغال‌زایی بوجود آمده است. فولاد خوزستان از سه بخش اصلی و مجزا شامل بخش گندله‌سازی، بخش احیای مستقیم و بخش فولادسازی تشکیل شده است. بخش گندله‌سازی این مجموعه خود دارای دو بخش گندله‌سازی است که در کل با گنجایش اسمی ۵ میلیون تن در سال در حال کار هستند. در قسمت احیای مستقیم این کارخانه هم هر ساله نزدیک ۴ میلیون تن آهن ‌اسفنجی تولید می‌شود.  در بخش فولادسازی هم تولید شمش انجام می شود که در مدت سال‌های قبل با گرفتن سیاست‌های راهبردی و درست، مدیران این شرکت توانسته اند تولید شمش‌ فولادی را به اندازه ای قابل توجه ای افزایش دهند.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۶