ویروس کرونا و تأثیر آن بر بازارچین این روزها

ویروس کرونا و بازار چین

بر اساس بررسی های بخش خبر آهن آپ ،در پی ویروس کرونا چین که به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان فرآورده های معدنی در دنیاست در حال جاضر در شرایط  باز ایستادن تولید و خرید مواد معدنی می باشد؛ وضعیتی که برگرفته از گسترش ویروس کروناست و بزرگترین بخش های تولیدی این کشور را به وقفه در تولید یا افت بیشترین قیمت تولید رسانده است. این موضوع حجم استفاده  فرآورده های  فولادی را هم در این کشور به کمترین حد رسانده است. هم اکنون اثر ویروس کرونای جدید بر حیطه های تولید، جابجایی و توریست، همینطور نرخ و درخواست فرآورده های فولادی بیشتر از قبل آشکار است  ؛ چین با بودن در جایگاه دوم قدرت اقتصادی جهان از عواقب اقتصادی این ویروس بسیار ضرر دیده است. بسیاری از کارخانه‌های تولیدی آن تعطیل شده اند  و خیلیی از نمایشگاه ها هم به خاطر گسترش این ویروس لغو شده‌اند.

اینطور به چشم میخورد که این ماجرا بر افق  پیشرفت اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰ اثر می گذارد.؛ بعد از ریاد شدن دلواپسی ها در مورد افق  پیشرفت اقتصادی چین، نرخ های سنگ آهن، مس و نفت خام افت کرده و در در برابر آن، درخواست  برای سرمایه های مورد اطمینان مثل طلا و اوراق قرضه از وسطهای ماه  ژانویه با زیاد شدن همراه شد. گسترش ویروس کرونا و ترس  از سرایت آن به کشورهای دیگر، اضافه بر اثر آن بر حجم تولید داخلی چین سبب شده تا حجم صادرات و واردات این کشور هم تحت تاثیر قرار گیرد. بعضی از کشورها در این جهت واردات معدنی خود را از چین بسیار کم  کرده اند و حتی قرنطینه دو هفته‌ای برای کشتی‌های پهلو گرفته در چین مشخص کرده‌اند.

در وضعیتی که بازارمعدن و صنایع معدنی با کم شدن درخواست ازطرف دیگرکشورها روبرو شده، بعضی متخصصان معتقدند که کنون وقت خوبی برای این است تولید کنندگانی همچون ایران  خودشان را نشان دهند. البته اگر با کارهای سیاست های غلط مانعی بزرگ در این راه نگذارند.

 

برچسبها: آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۳۹