پایان سالی خوب برای فولادی ها

 

به گزارش آهن آپ ، میزان خرید و فروش توسط افت نرخ های های پایه در بورس کالا پیشرفت کرد. از روزهای نخست بهمن ماه افت نرخ پایه شمش و فرآورده های فولادی شروع شد و همین مسئله سبب شد پیشرفت به خرید و فروش این قسمت برگردد. از جمله عواملی که قادرند این بازار را از وضعیت رکود بیرون بیاورند می شود به نزولی شدن قیمت ارز نیمایی همزمان با کاهش قیمت بهای شمش و  فرآورده های فولادی کشورهای CIS با نزدیک شدن به آخرین روزهای سال که می شوذ این زمان را زمان خروج بازار مقطع های طویل فولادی از رکود سنتی بحساب آورد ، اشاره کرد.
با وجود اینکه سیگنال های جهانی برگرفته از دوام نرخ های کنونی شمش در بازارها دست کم تا دو هفته آتی می باشد، ولی روند افزایشی قیمت ارز در بازار داخلی دیده می شود و همین مسئله می تواند عاملی برای رشد قیمت اصلی شمش و فرآورده های فولادی باشد. نگه داشتن دوران رونق زیادتر از نرخ پایه و یا برگشت این بازار به دوران رکود تحت تاثیر توقعات تورمی می باشد که هم اکنون نظاره گر موجی هرچند ضعیف از صعودی شدن توقعات تورمی می باشیم که لازم به ذکر است که بخشی ازاین صعودی شدن توقعات با دقت به نزدیکی به آخرین روزهای سال امکان پذیر است.
هفته گذشته، بازار فیزیکی بورس کالا میزبان ارائه ۱۴۵ هزارتن شمش فولادی با قیمت اصلی ارائه ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این نرخ پایین ترین نرخ ارائه در مدت زمان ۷ هفته گذشته یعنی بعد از هفته ختم شده به ۱۲ دی ماه بود.
این جریان افتی قیمت عرضه شمش فولادی از ۳ هفته پیش در بورس کالا شروع شده و همین افت نرخ توانسته سبب بازگشت دوباره رونق به این بازار شود، به این شکل که در روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه خریداران شمش فولادی درخواستی برابر ۲۰۱ هزارتن را در این بازار به تثبیت رساندند که زیادترین درخواست ثبت شده در این بازار بعد از هفته ختم شده به ۱۲ دی ماه بود. بر طبق بررسی های صورت گرفته بر خرید و فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا، در مدت ماه های گذشته، نرخ اصلی مهم ترین عامل پیشرفت یا عدم پیشرفت در این بازار بحساب می آید.
 در مدت هفته های قبل با شروع تکانه های افتی در بهای آزاد ارز در کشور روبرو شدیم که این موضوع موج کاهشی برای پرکاران  خیلی از بازارها به حساب می رفت و حتی سبب شد تا قسمت پایین دست چرخه فولاد خریدهای خود را به امید افت نرخ مواد اولیه مانند شمش فولاد به عقب بیندازد. در آخر در خرید و فروش روز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه، ۱۱۱ هزار تن انواع شمش فولادی با میانگین نرخ ۱۰ هزار و ۱۶۰ تومان به ازای هر کیلوگرم خرید و فروش شد که با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده و کارمزد قیمت شمش فولادی خریداری شده در این بازار به ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم می رسد.

 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۱۶