پایداری نسبی هفته گذشته نرخ آهن

هفته قبل و در جریان تغییرات قیمت ارز و حرکت روبه زیاد قیمت دلار، شنیده ها از بازار آهن بیانگر از پایداری نسبی نرخ انواع آهن آلات بود. بیشتر شدن نرخ پایه شمش از نرخ های جهانی سبب شده بود تا شاهد جریان رشدی نرخ مقاطع باشیم، ولی ایستادگی بازار در برابر نرخ ها سبب شد تا عدم درخواست و سکون در بازار به درجات بیشتر از گذشته دیده شود. همانگونه که در اخبار قبلی نیز گفته شده بود، وزارت صمت در برابر نرخ گذاری های کنونی مسئولیتی نمی پذیرد و حتی مدیرکل صنایع معدنی بورس کالا را مسئول شرایط کنونی که در بازار حاکم  شده است، معرفی کرده است.
در وضعیت کنونی عده ای از تحلیل گران بر این اعتقادند که با دقت به اینکه متوسط هفته ای نرخ های CIS افت کرده است، اگر طی هفته های آینده اصلاحاتی انجام نگیرد، احتمال افزایش دوباره قیمت پایه نیز وجود ندارد؛ البته این جریان در صورتی برقرار می باشد که فولادی ها دوباره دست به اقدامات جدیدی در این خصوص نزنند.
این احتمال وجود دارد که با دقت به ناتوانی بازار در برابر نرخ های کنونی، اگر نرخ پایه در طول هفته آتی با افت یا ثبات روبه رو شود و از طرف دیگر با درنظرگرفتن ثبات نسبی دلار در کانال ۲۴ هزارتومان، نرخ مقاطع نیز افت را تجربه کند.
همانگونه که اشاره شد، در نرخ های روزانه انواع آهن آلات که از طرف تولیدکنندگان این محصولات اعلام می شود؛ شاهد رشد نرخ میلگرد از طرف چندین شرکت در این حیطه بودیم، به این گونه که بعضی از شرکت های تولیدکننده میلگرد رشد تقریبا ۵۰ الی ۱۵۰ تومانی را در نرخ های خود اعمال کردند؛ البته تعداد قابل توجهی نیز نرخ محصولات خود را بدون نوسان اعلام و روانه بازار کردند. بیشترین نرخ میلگرد ۱۴ که اعلام شد، ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان و کم ترین قیمت ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان بود. عدم درخواست را می توان علتی برای ثبات نسبی حکم کننده بر بازار روز قبل میلگرد درنظر گرفت.
در بازار نبشی و ناودانی شاهد پایداری نرخ همراه با رشد بودیم؛ نرخ نبشی و نرخ ناودانی از طرف بیشتر تولیدکنندگان بدون نوسان اعلام شد و در این میان بعضی نیز رشد ۵۰ الی ۳۵۰ تومانی را در نرخ های خود اجرا کردند. نرخ تیرآهن در قسمت کیلویی با رشد ۱۵۰ تومانی همراه با ثبات مشاهده شد؛ نرخ تیرآهن شاخه ای نیز ثابت همراه با افت ۱۰ هزارتومانی در بعضی از شاخه ها اعلام شد. نرخ لوله و نرخ قوطی و پروفیل از طرف تولیدکنندگان این قسمت ها بدون نوسان اعلام شد و آسایش در بازار لوله و پروفیل حاکم بود.
برچسبها:میلگرد  نبشی  ناودانی تیرآهن   لوله


منتشر شده در شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲