پایدار بودن گرانی در بازار آهن

بازار فولاد جریان صعودی خود را تا پایان هفته قبل ادامه داد و توانست نرخ‌ها را به سطحی دور از انتظار برساند؛ از این جهت قیمت میلگرد که در قبل سقف نرخی یا انتظار ۵ هزار تومانی شدن را به دشواری به‌دست آورده بود، به‌ آسانی به بالای ۶ هزارتومان در هر کیلوگرم، آن‌هم با سرعت کم سابقه که کمتر مشاهده شده بود، رسید. نرخهای فعلی رکورد بالاترین قیمت‌های فولاد در تاریخ خرید و فروش این کالا می باشد. آن‌هم در وضعیتی که افزایش نرخ شمش در بورس‌کالا نیز در همین مسیر بررسی شده است.

نغییر قیمت ارز هم اگرچه کمتر از افزایش نرخ فولاد در بازار بوده است، ولی باز هم یک تحریک کننده نرخی شاخص محسوب میشود که به جذب بیشتر نقدینگی به این بازار منجر می شود. هرچند روز پنجشنبه از سرعت افزایش نرخ‌ها کم شد اما در مقابل رکوردشکنی نرخ فولاد در بازار بسیار بی ارزش بود. در بورس‌کالا شمش ۵ هزار و ۲۰۰ تومانی هم به ثبت رسیده که خود تحریک کننده دو برابری برای افزایش نرخ‌ها در بازار فولاد بوده است. 

اینکه بازار در موقعی محدود بتواند افزایش نرخهایی تا این سطح را به ثبت برساند، یک داده عجیب به‌نظر می‌رسد؛ گویا شتاب گیر بزرگی از مقابل افزایش نرخها برداشته شده است. البته از پایان هفته قبل شاهد کاهش ساکت نرخ‌ها در این بازار بوده ایم ولی چون این جریان نزولی به اندازه ای کم ارزش بود، نتوانست توجه پرکاران بازار آهن را به خود جلب کند. قیمت‌های موجود در تمامی حیطه ها بعد از تمامی این تغییرات در بازار هم چنان به اندازه ای بالا است که حرف زدن از آن ها آنگونه آسان نمی باشد. البته کارشناسان اعتقاددارند که حجم خرید و فروش در بورس‌کالا در این هفته تا حدودی افزایش داشته است که می‌تواند شتاب گیر جدیدی در مقابل افزایش نرخ‌ها به‌شمار رود. البته در پایان بازار است که آینده نرخ‌ها را مشخص خواهد کرد.

برچسبها:قیمت میلگردمنتشر شده در یکشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۴