پایه فنس یا پایه حصار، روش نصب و کاربردهای آن

به گزارش آهن آپ:

پایه فنس یا پایه حصار چیست؟
پایه فنس یا پایه حصاربه پایه هایی می گویند  که از جنس آهن باشند. کاربرد این پایه ها در انواع نبشی، قوطی پروفیل و لوله برای نصب توری حصاری می باشد. تیر حصار لوله ای، به دلیل استحکام و مقاومت بالا و قیمت مناسب تر در مقایسه با دیگر انواع آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پایه فنس به شکل های گوناگونی چون تک شاخ و یا جفت شاخ به تولید می‌رسد. بر روی هر شاخک ۳ عدد سوراخ ۶ میلی متر جهت نصب سیم خاردار و در پایین پایه یک صفحه بیس پیلت ۲ میلی متر به منظور محکم شدن در بتن متصل شده که بر سر هر پایه نیز یک صفحه بیس بیلت ۲ میلی متر جهت محکم شدن در بتن متصل شده است.

 برای جلو گیری از ورود آب و خوردگی، سر هر پایه توسط یک کپ فلزی جوش خورده مسدود شده است.

روش نصب پایه حصار
در این بخش قصد داریم فرآیند نصب پایه حصار را شرح دهیم. در ابتدا لازم است که با تعیین مرزهای زمین و اندازه گیری محیط آن، محل دقیق و تعداد پایه فنس های مورد نیاز را مشخص کنیم.

معمولا فاصله پایه حصاری ها از هم  2 الی ۳ متر در نظر گرفته می شود. سپس بر اساس کاربرد و محل مورد استفاده و قیمت، نوع فنس و پایه فنس مورد نیاز خود را تعیین کنید.

برای نصب پایه فنس ها محل آن­ها را حفاری کرده و آن ها را در مرکز چاله ها قرار داده و بتن ریزی را انجام دهید. در این مرحله شیب بتن ریزی باید طوری تعیین شود که آب در محل پایه حصاری جمع نشود و در صورت استفاده از لوله و یا قوطی به عنوان پایه حصار، سر آن را توسط گپ و یا عدسی فلزی مسدود کرده تا از ورود آب به آن جلوگیری شود.

کابردهای فنس یا پایه حصار
فنس و پایه فنس یکی از تجهیزات حصار کشی است که از دیرباز نیاز آن به وجود آمد. از زمانی که ایجاد امنیت و حصارکشی در اطراف خانه ها، باغ ها و ساختمان ها یکی از نیازهای اولیه شد.

این تجهیزات در شکل ها و انواع و جنس های مختلفی تولید شدند، البته نه به شکل امروزی. در گذشته قبل از هر چیز مقاومت این محصول دارای اهمیت داشت.

بنابراین به مرور تلاش شد تا محصولاتی تولید شوند که در شرایط بد آب و هوایی بتوانند بالاترین طول عمر را دارا باشند.

در گذشته از بوته ها و شاخه های درختان برای ایجاد حصار استفاده می شد، به مرور با رشد تکنولوژی تجهیزاتی به شکل فنس های امروزی شکل گرفت و مدام تلاش شد تا جنس آن ها از مواد مقاوم تری باشد. پایه ها و فنس های گالوانیزه امروزه بهترین نوع این دسته از محصولات هستند.

انواع پایه فنس
پایه فنس یکی از متداول ترین ابزارها برای حصار کشی با استفاده از توری حصاری، سیم خاردار وغیره است. این پایه ها و تجهیزات مرتبط با آن ها دارای انواع متنوعی بوده و بر اساس نوع نیاز از آن ها استفاده می شود.

برای مثال می توان به انواع قوطی، نبشی، لوله و پروفیل وغیره اشاره نمود. این پایه ها برخی از جنس آهن و برخی نیز از گالوانیزه ساخته می شوند. مقاومت نوع دوم در رطوبت بالا باعث می شود تا از آن ها بیشتر استفاده شود.

پایه حصار یا همان پایه های فنس بر اساس نوع کاربرد در کارخانه های مختلف به شکل های خاصی طراحی و تولید می شوند. از آن جایی که عمر مفید این محصولات از اهمیت ویژه ای برخوردار است، باید مواد اولیه از مرغوب ترین لوله ها انتخاب شود.

این محصولات به صورت دو شاخه و نیز تک شاخه تولید می شوند. برای این که به راحتی بتوان سیم های خاردار را بر روی این شاخ ها نصب کنیم، نیاز داریم تا روی آن ها سوراخ هایی از قبل تعبیه شده باشد.

در زمان تولید بر روی جفت شاخ ها ۶ سوراخ ایجاد می شود. عمق این سوراخ ها معمولا شش میلی متری است. برای این که از ورود آب به داخل پایه ها و زنگ زدگی آن ها جلوگیری به عمل آید، انتهای آن ها را جوش داده و مسدود می کنند.

انواع دسته بندی های فنس
پایه فنس نبشی سبک
پایه فنس نبشی سنگین
پایه فنس لوله گالوانیزه سرد
پایه فنس لوله گالوانیزه گرم
پایه فنس لوله سیاه رنگ شده
پایه فنس لوله سیاه رنگ نشده
پایه فنس یا پایه حصار چیست و چه کاربردهایی دارد؟
به پایه هایی که از جنس آهن می باشند، پایه فنس یا پایه حصار گفته می شود. این پایه ها در انواع نبشی، قوطی پروفیل و لوله برای نصب توری حصاری به کار می رود.

انواع سایز پایه فنس
پایه فنس در سایز‌های  4 یا ۱ و ۱/۴ ، ۵ یا ۱ و ۱/۲ اینچ ، ۶  یا ۲ اینچ به تولید میرسد. ارتفاع این تجهیزات بین یک و نیم تا سه متر یعنی در اندازه های ۱.۵ ، ۲ ، ۲.۵ ، ۳ متر متغییر است


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ ۰۸:۵۲