پرش دوباره نرخ آهن

بر طبق گزارش تحلیل گران آهن آپ درباره  شرایط بازار آهن، پرش نرخ ها در بازار آهن به دنبال ثابت نبودن قیت ارز در کشور رخ داد. نرخ میلگرد در بازار آزاد در مرداد ماه افت ۱۴ درصدی در بازار آزاد را تجربه کرد و حتی به زیر ۹ هزار تومان در مقابل هر کیلو رسید اما در هفته قبل روند افزایشی را سپری کرد و به بیشتر از ۱۱ هزار تومان در مقابل  هر کیلو رسید. در هفته قبل نرخ دلار در خرید و فروش های نقدی بازار آزاد، افزایش بیشتر از ۵ درصدی را تجربه کرد و حتی تا ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان هم رشد کرد. این رشد نرخ ارز سبب پرش نرخ محصولات فولادی شد.
قسمتی از مخارج فولاد سازان ارزی است و به این علت، رشد قیمت ارز در رشد قیمت ها در بازار آهن نقش بسیار مهمی دارد. اضافه این، تجربه اثبات کرده است که با نا پایدار شدن بازار ارز، بازار آهن و فولاد یکی از بازارهایی است که مورد تاخت وتاز  درخواستهای سفته ‌بازانه قرار می ‌گیرد و این درخواست ها، پرش قیمت ها را به دنبال دارد. البته نباید فراموش کرد که قسمتی از رشد نرخ آهن ‌آلات دراین هفته‌ ها ریشه در اصول اقتصادی مانند رشد قیمت فولاد صادراتی ایران و همچنین رشد قیمت ارز نیمایی دارد.
از این جهت مسئله نرخ ورق فولادی در بازار آزاد از چندی قبل مورد توجه پرکاران بازار آهن و مصرف‌ کنندگان قرار گرفته است، در وضعیتی که ورق در بورس کالا با نرخ ‌های معین به فروش می‌ رسد، بازار آزاد جریان افسار گسسته ‌ای را برای تشخیص نرخ ها در پیش گرفته است، اگر چه تغییرات بازار ارز را با در نظر گرفتن نرخ ‌های جهانی نمی‌توان غیر مربوط با این رشد نرخ‌ها دانست اما اعتراضاتی هم به بعضی از سازمانها در تشخیص نرخ ها وارد شده است.
برچسها: آهن آپ  


منتشر شده در سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۳۸