پرواز نرخ میلگرد

میلگرد

به گزارش آهن آپ ، ریختن بازار سرمایه و رشد قیمت ارز نیمایی و آزاد سبب لبریز شدن نقدینگی به بازارهای کالایی در طول یک هفته اخیر شد، بازار آهن نیز از این لبریز شدن نقدینگی محفوظ نماند و با رشد نرخ مواجه شد. افزایش قیمت ارز نیمایی بیشتر شدن نرخ ‌های پایه در بورس کالا را به‌ همراه داشت و بیشتر شدن قیمت ارز آزاد، مقدار رقابت برای خرید شمش و مقاطع بسیار شد، زیرا که در این شرایط تاخیر خرید برای هفته‌ های آتی به مفهوم ضرر خواهد بود. با وجود بازار گرم شمش و مقاطع در میدان بورس کالا اما بازار آزاد مقطع های طولانی فولادی این روزها گسترشی نداشت.
در این بین اگر مسئولان کار نتوانند اندیشه ای برای نقدینگی افزاینده در کشور کنند، بیشتر شدن نرخ شمش و مقطع های طولانی فولادی حتی با وجود نبودن درخواست مصرفی کار اجتناب ناپذیری خواهد بود که در حالت بروز وضعیت کساد تورمی را در بازار ایجاد می‌ کند. در هفته ‌های قبل گفت و گو از خرید و فروش هر کیلوگرم شمش با قیمت ۹ هزار تومان در بورس کالا و تایید آن دور از تصور بود ولی رشد قیمت ارز نیمایی از طرفی سبب بیشتر شدن نرخ پایه شد و از سمت دیگر نیز رشد قیمت ارز آزاد با ایجاد تصورات دوباره افزایش نرخ‌ها و به همراه آن ریختن بازار سرمایه، رشد نرخ در بورس و بازار آزاد را به دنبال داشت.
نرخ پایه عرضه هر کیلوگرم میلگرد نیز در بورس کالا در مقابل خرید و فروش های هفته قبل میلگرد، رشد تقریبا ۴۰۰ تومانی داشت. در حقیقت کسانیکه که هفته گذشته حتی با رقابت نیز میلگرد را از میدان خریداری کرده بودند در عرض یک هفته از بیشتر شدن نرخ پایه سود برنده می‌ شدند. در این وضعیت بیشتر شدن هفتگی نرخ پایه نشانه ای برای افزایش قیمت به بازار محسوب می‌ رود که خریدار می‌ داند اگر امروز محصولی را خریداری نکند، هفته آتی باید محصول را با قیمت بیشتری خریداری کند.
برچسبها:آهن آپ  میلگرد


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۴۸