پرواز نرخ ها در بازار آهن


به تحلیل کارشناسان آهن آپ، سرعت افزایش نرخها در بازار آهن در طول هفته قبل رشد جدی داشته که توانست برهه ای کم‌‌ قدمت را در تاریخ بازار آهن رقم زند. تاخت و تازدرخواست در بازار داخلی برای خرید بیشینه با جنبش بالای نقدینگی، رشد درخواست سنتی آخر سال، افزایش نرخها در بورس کالا و همچنین خوش‌بینی‌های نامحدود در بازار داخلی و نگران از افزایش بیشتر نرخ‌ها نیز از جمله مواردی است که به استمرار افزایش قیمت در بازار داخلی منجر شده است.

ذات افزایش قیمت در یک بازار خاص فولادی به این معناست که دیر یا زود بقیه بازارهای شبیه نیز از این جریان کلی پیروی می کنند. اضطراب خرید در آخر بهمن‌ماه و ابتدای اسفند هر سال یک عرف سنتی در بازار محسوب میشود ولی امسال تاخت و تاز نقدینگی باعث شده تا شاهد سرعت کم‌سابقه‌ای در این بازار باشیم. عدم افزایش جدی و هم‌سنگ نرخ ارز آزاد با قیمت مصنوعات فولادی با مرکزیت میلگرد در کنار میل به کاهش قیمت در بازارهای جهانی، این جریان صعودی را با اما و اگر مواجه می‌سازد ولی چیزی که در بازار جلوه گری می‌کند، اضطراب خرید، تاختن نقدینگی و افزایش پرسرعت نرخ‌ ها می باشد. 

زمانیکه روند عمومی نرخها راه صعودی ادامه دار و پر سرعت را در پیش گرفته است، ادامه این افزایش (نگران‌کننده) زیاد باورنکردنی نیست و چشم انداز آن نیز به صراحت قابل پیش‌بینی نخواهد بود؛ برای مثال برای اول زمستان امسال نرخ‌های فعلی برخی غیرقابل گمان بوده ولی اکنون محقق شده است. حجم درخواست در بورس کالا نیز یک حقیقت آشکار است و خروجی آن یعنی بالاتری جدی درخواست بر عرضه‌ها نیز به افزایش نرخها منجر خواهد شد. روند فعلی در بازار فولاد شتاب برای خرید است و تا زمانی که ورود سرمایه به بازار فولاد ادامه دارد، این روند صعودی هم ادامه خواهد داشت . این اقدام نرخی را باید در وضعیتی در نظر گرفت که بازارهای جهانی میل زیادی به افزایش قیمت نداشته اند.

برچسبها:آهن آپ میلگرد 


منتشر شده در یکشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۵۳