پشتیبانی از صادرات فولاد

به گزارش آهن آپ ، رسیدگی های انجام شده بر کارکرد قسمت های بزرگ فولادی کشور در سال ۹۹ بیانگر افت ۷ درصدی صادرات بسته به سال ۹۸ بوده است که به همین صورت حجم صادرات سال قبل ۶ میلیون و ۹۶۷ هزار و ۲۶۸ تن به ثبت رسیده است.
در یک سال قبل، ذوب آهن اصفهان ۹۶۳ هزار و ۵۳۴ تن صادرات را به ثبت رسانده و کاهش ۱۷ درصدی را در سال ۹۹ تجربه کرده است. فولاد مبارکه با ۱ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۱۸۷ تن صادرات کاهش ۱۴ درصدی را ثبت کرد و فولاد خوزستان هم با اینکه ۱ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۶۶۳ تن صادرات را به ثبت رسانده و برترین کارکرد را میان بخش های بزرگ فولادی کشور داشته است، ولی در مقایسه با سال ۹۸ نظاره گر افت ۱۸ درصدی این بخش بودیم.
طبق همین اطلاعات در سال ۹۹ فولاد هرمزگان، صادرات ۶۰۷ هزار و ۴۸۵ تنی اسلب را با افت ۲۵ درصدی بسته به سال قبل به ثبت رساند، فولاد آلیاژی ۳۱ هزار و ۷۳۳ تن با افت ۴۷ درصدی بسته به سال ۹۸، انواع مقاطع آلیاژی- مهندسی را ارسال کرد، فولاد خراسان با افت ۱۳ درصدی، ۱۱ هزار و ۱۸۶ تن میلگرد و با کاهش ۳۳ درصدی ۱۴۷ هزار و ۹۶۳ تن بیلت فولادی ارسال کرد.
فولاد کاوه جنوب هم با رشد ۴ درصدی ۸۹۸ هزار و ۴۰۰ تن بیلت فولادی و با افت ۸۶ درصدی، ۱۰ هزار تن آهن اسفنجی را ارسال کرد. صبا فولاد ولی در این اطلاعات بسته به سال ۹۸ موفق عمل کرده و قادر بوده با رشد  ۹۴ درصدی، صادرات ۲۸۴ هزار و ۳۱۶ تن بریکت گرم را به ثبت برساند.
ولی در بین دیگر بخش های بزرگ فولادی، فولاد بناب در سال ۹۹ بالاترین افزایش صادراتی را با رشد ۱۷۹ درصدی، به اندازه ۸۹ هزار و ۳۹۴ تن میلگرد به ثبت رساند. همینطور جهان فولاد سیرجان با افزایش ۸۹ درصدی موفق به صادرات ۱۳۱ هزار و ۹۹۱ تن بیلت فولادی شد، شرکت سنگ آهن چادرملو با افزایش ۶۵ درصدی ۶۰۳ هزار و ۱۶ تن بیلت فولادی را ارسال کرد و فولاد کویر با افزایش ۸ درصدی موفق به صادرات ۴۳۳ هزار و ۴۰۰ تن میلگرد شد.
  
با دقت به بررسی اطلاعات کارکرد شرکت های فولادی بیان شده انواع فرآورده های فولادی در اسفند ماه سال ۹۹ با رشد ۴۸ درصدی در مقایسه با اسفند ماه سال ۹۸، صادرات این فرآورده ها به اندازه ۸۵۱ هزار و ۶۲۵ تن بوده است. هم اکنون به نظر می رسد که فولادسازان از مسئله تنظیم بازار و محدودیت های صادراتی در حال رهایی هستند و با در نظر گرفتن بهتر شدن درخواست و قیمت های جهانی فولاد ، این جریان در نیمه اول ۱۴۰۰ صعودی خواهد بود.
در این بین وزارت صمت از محدودیت در صادرات به پشتیبانی و رشد ارز آوری کشور روی آورده است که باعث تحریک رشد صادرات در کشور خواهد شد. نزدیک ۲۲۳ هزار تن یا ۲۶ درصد صادرات ماه پیش را اسلب تشکیل می‌ دهد که بسته به بیلت نظاره گر رشد قابل توجه قیمت جهانی بوده و به افزایش سود آوری فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه کمک مطلوبی می ‌کند.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۱۲