پیشرفت روزافزون صنعت فولاد

 

صنعت فولاد

براساس بررسی های بخش خبر آهن آپ ،بدنبال پیشرفت  روزافزون صنعت فولاد، نزدیک پنجاه سال می شود که صنعت فولاد وارد  به کشورشده است.دردیگر کشورها صنعت فولاد کم کم از تولید فرآورده های معمولی به سوی کالاها ویژه تر و پیشرفته فولادی حرکت کرد. تولیدکنندگان فولاد در این کشورها به مرور به شکل تخصصی به تولید کالا پرداختند. مصرف‌کنندگان هم کم کم میل خود را بسته به کالاهای معمولی فولادی عوض کردند و از فولادهای پیشرفته به شکل تخصصی بهره مند شدند.

در میان فرآورده های تولید شده فولادی در کشورهای توسعه یافته  دنیا، فولادهای ضدزنگ هستند که ریشه اصلی ترکیب های این کالاها کروم می‌باشد. فولادهای ضدزنگ برای موارد استفاده گوناگونی مصرف می‌شوند. این گونه از کالاها طیف خیلی گسترده ای از فولادهای آلیاژی می باشند که برای موارد استفاده  ضدزنگ‌زدگی و ضدخوردگی مصرف می‌شوند. صنعت هایی که به طور وسیع از این کالا مصرف می‌کنند، شامل صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، شیمیایی، غذایی، دارویی، نساجی، فلزی، معدنی و غیره می‌باشند. به جزاین صنایع، فرآورده های فولادی در بیشتر صنایعی که هر روز با آن ارتباط داریم، مصرف می‌شوند.

همانگونه که اطلاع دارید ، فولاد ضدزنگ به میزان بالایی از دانش فنی و تکنولوژی احتیاج دارد. این کالا را فقط بعضی از شرکت‌هایی که در صنعت فولاد پیشقدم هستند، به تولید می‌رسانند. انواع فولادهای زنگ‌نزن قسمت کمی از تولید فولاد در دنیا را دارا می‎باشند. با این حال، طیف گسترده ای از مصرف‌کنندگان را به خود مختص کرده است . نرخ  این کالاها در مقایسه با فولادهای معمولی و حتی فولادهای آلیاژی بسیار بالاتر است.

در کشور ما با وجود اینکه صنایعی گوناگونی از این کالا مصرف می‌کنند، ولی تولید آن در تعداد فراوانی انجام نمی شود. حجم تولید این کالا در شرکت‌های ریخته‌گری فقط در حد قطعه های ویژه باقی مانده‌است.

شرکت فولاد آلیاژی ایران تنها تولیدکننده فولاد آلیاژی در اندازه فراوان  می باشد که دانش فنی تولید فولاد زنگ‌‌نزن را از موقع احداث خود بدست آورده ، با این حال متاسفانه هنوز به طور جدی و تجاری و در اندازه فراوان وارد آن نشده‌است.

 

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۱۰