پیش بینی قیمت آهن

بازرسی های انجام گرفته بر جریان هفتگی بازار آهن بیانگر از آن است که، بازار در طول مدت زمان هفته ای که گذشت تاثیر پذیر از ادامه جریان افتی قیمت ارز وضعیتی نسبتا کاهشی را سپری کرد؛ به این گونه که میانگین نرخ تیرآهن ۱۴ با افت تقریبا ۲۵۰ تومان به ۱۴ هزارتومان و میانگین نرخ میلگرد ۱۴ نیز با افت ۱۶۹ تومانی به قیمت ۱۳ هزار و ۸۳۰ تومان رسید.
از طرفی دیگر، با کسادی ۲۰۰ دلاری سنگ آهن در بازارهای جهانی روبه رو هستیم و از طریق این مسئله این احتمال وجود دارد که محصولات تخت در این هفته جریان افزایشی داشته باشند، البته در این بین بر طبق دوراندیشی هایی از طرف بعضی از موسسات این احتمال نیز وجود دارد که از نیمه دوم امسال میلادی بازار به اصلاحیات وارد شود. یکی از علت های مهم این موضوع نیز افت اثر بسته دولت چین برای پیشرفت زیر ساخت ها عنوان شده است.
ولی در بازار ارز پس از آن که قیمت دلار با کاهش قابل توجهی روبه رو شد و در روزهایی از هفته قبل به کانال ۲۰ هزارتومان وارد شد، در این بین از دلار ۱۷ هزارتومانی گفت وگو بود؛ ولی این آمار دوام زیادی نداشت و دوباره به نزدیکی کانال ۲۲ هزارتومان رسید.
مذاکرات وین را می توان فاکتور اصلی تشخیص قیمت ارز دانست؛ از این مذاکرات خبرهای ناسازگاری به گوش می رسد، به این گونه که طرف ایرانیان خبر از توسعه خوب می دهند اما در مقابل طرف آمریکایی اعتقاد دارد برای حل مسئله های موجود به زمان بیشتری احتیاج است. در هر حالت درصورت ادامه جریان موجود در مذاکرات احتمال تغییر قیمت ارز بین کانال ۲۰ الی ۲۲ هزارتومان در این هفته وجود خواهد داشت.
به نظر نمی رسد که این هفته نیز با نتیجه بخش بودن مذاکرات روبه رو شویم زیرا بعضی از کارشناسان بر این اعتقادند که خبرهای خوب از این مذاکرات با شکل گیری فضای انتخابات هم موقع خوبی خواهد شد تا به این طریق بر فضای سیاسی کشور اثرگذار باشد.
در حالت درست بودن  گفته های فوق، همزمان شدن نتایج مذاکرات و فاز اصلاح نرخ های جهانی از خرداد ماه می تواند منتهی به افت چشمگیر نرخ بازار فولاد ایران شود. نکته مهم این است که در خرید های مدت دار دقت به این نکته می تواند اثرات خوبی داشته باشد. در هر حالت این هفته نیز بازار از یک طرف همچنان دچار صحبت های وین و از طرفی دیگر نرخ های جهانی خواهد بود.
با درنظر گرفتن ادامه عدم درخواست و حذف این عامل در محاسبات بازار، این هفته با دو نیمه در بازار روبه رو خواهیم بود؛ بیشتر روزها شاهد پایداری نسبی خواهیم بود و در روزهایی که قیمت ارز افتی است با پایداری نسبی رو به پایین روبه رو می شویم. لازم به ذکر است که با دقت به رشد نرخ های بین المللی، اگر بورس کالا به تحریک نرخی اقدام کند و قیمت پایه رشد یابد، نرخ ها در بازار آهن کمی افزایش خواهند داشت.
برچسبها:تیرآهن


منتشر شده در یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۳۴