پیچیدگی در بازار ورق

بازار ورق

یک پرکار بازار فولاد در شمال کشور با اصرار بر این که بیشتر بار بعضی تولیدکنندگان ورق از بازار آزاد پیدا میشود ادامه داد بعضی از فولاد سازان محصولات خود را به مقدار کم به تولیدکنندگان حقیقی عرضه می کنند، زیرا در این صورت می توانند محصولات خود را با نرخ های بیشتری بفروشند. اکنون وضعیت به صورتی  است که تمام سهمیه ای که به تولیدکنندگان حقیقی محصولات فولادی در استان های شمالی اختصاص داده شده، فقط یک هشتم تا یک دهم احتیاج بازار است.
تقریبا یک ماه و نیم قبل بود که معاون قضایی دادستان کل کشور در گفت و گو با خبرنگاران از سازگاری بین دادستانی و فولاد مبارکه اصفهان درخصوص تامین انواع ورق های فولادی مورد احتیاج صنایع پایین دستی زنجیره فولاد، تولیدکنندگان لوازم خانگی و بقیه حیطه ها به صورت سهمیه ای خبرداد. بر این طبق قرار بود که مسئله گرانی، کم بودن و نگه داری ورق در بازار فولاد کشور در طی یک تا دوماه رفع شود، او بازرسی قیمت انواع ورق در سایت های اطلاع رسانی نرخ محصولات فولادی بیانگر این است که نرخ درب کارخانه انواع ورق های تولیدی فولاد مبارکه با بازار آزاد، ۱۰ تا ۱۲ هزارتومان فاصله دارد.
همچنین آمارهای بورس کالا نیز نمایش میدهد نه فقط تولیدگنندگان ورق های فولادی همچنان در مقابل پیمانان خود برای عرضه لازم ورق در این بازار فیزیکی مقید نیستند و همچنان هم پیچیدگی بسیاری در خصوص دلیل تایید نشدن قسمت زیادی از خرید و فروش ورق در بورس کالا وجود دارد، بلکه نرخ انواع ورق در بازار آزاد نیز میان ۷ تا ۱۰ هزارتومان بیشتر از قیمت معامله شده این محصولات در بورس کالا است. تمامی این موضوعات نشان می دهد که با وجود همه وعده و وعید ها، همچنان هم مسئله گرانی، نگه داری و کم بودن ورق رفع نشده است و هرماه رانتی چند هزار میلیارد تومانی به جیب میانجی این سازمان مهم صنعت فولاد پرداخت می شود.

برچسبها:انواع ورق ورق های فولادی


منتشر شده در سه شنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷