چرخه عرضه و درخواست فولاد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، اساسنامه تنظیم عرضه و درخواست در بازار فولاد فرستاده شد. در متن نامه‌ای که معاون اقتصادی رئیس‌جمهور برای دو وزیر اقتصاد و صمت ارسال کرد، ۱۹ ماده برای کنترل چرخه عرضه و درخواست فولاد تعریف شده است. سیاست‌گذار که در اساسنامه خود قوانینی را برای بازیگران دو طرف بازار یعنی تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان فولاد تدوین کرده، در پنج قسمت «نرخ»، «تنظیم طرف درخواست»، «تنظیم طرف عرضه»، «صادرات» و «کنترل» آیین‌نامه خود را ساماندهی کرده است.
اصلی ترین قسمت آیین‌نامه که محل بحث خیلی شده، تبصره ۲ ماده ۱۲ است که روی جلوگیری از خام‌فروشی تاکید دارد. سیاست‌گذار در این قسمت از آیین‌نامه، وزارت صمت را موظف کرده با قصد جلوگیری از خام‌فروشی و کامل کردن گنجایش صنایع پایین‌دستی (برش های فولادی) سطحی از صادرات شمش فولاد را به اندازه حداقل ۲۰ درصد سال ۱۳۹۸، به بازار داخلی وارد کند. مواد ۱۳ و ۱۴ این بیانیه هم با تمرکز روی «برگرداندن ارز صادراتی صنایع فولادی» و «شرایط عوارض صادراتی برای فرآورده های فولادی» سعی دارد میل به عرضه فرآورده های این صنعت به بازارهای خارجی را کم کند. قسمت عمده کارهای مشخص شده در این اساسنامه به عهده وزارت صمت گذاشته شده است.
این اساسنامه که روش جدیدی از کنترل نرخ را در بازار فولاد پیشنهاد داده، به صورت تازه‌ای تلاش کرده اعتدال مختلفی را در این قسمت از صنعت عملی کند. ماده ۲ بخش نامه تاکید زیادی روی رقابتی بودن نرخ از راه حضور در بورس کالا دارد ولی قسمت دوم این ماده روی مشخص کردن نرخ پایه براساس قیمت ارز نیمایی و نرخ منطقه‌ای فولاد تمرکز دارد. بر این اساس نرخ فرآورده های فولادی با نگاه به دو موضوع «نرخ منطقه‌ای شمش و فرآورده های فولادی» در آخرین هفته ماه میلادی پیش از ماه عرضه محصول در بورس کالا که در نشریه متال بولتن پخش شده و هم «میانگین موزون قیمت ارز سامانه نیما» کنترل می‌شود. تحلیلگران براین باورند این روش تازه در کنار بعضی مزیت ها ، به پیچیده شدن طریقه نرخ گذاری و عرضه کالا در بورس کالا سبب می‌شود.
از آنجا که انجام این اساسنامه احتیاج به همکاری طیفی از نهادهای مجازاتی مثل سازمان پشتیبانی و همکاری سازمان امور مالیاتی و بورس کالا است، این سیاست از دو طرف قابل بحث و بررسی است: اول طریقه کنترل بازار از هر دو طرف عرضه و درخواست از راه برنامه ابلاغی وزارت صمت، و دوم ضمانتا عملی شدن مواد گوناگون آن از راه افزایش زیاد شدن شفافیت. سازمان بورس و سازمان امور مالیاتی در این حیطه وظایفی را قبول کرده  اند افزون بر اینکه بعضی مواد و تبصره‌های این اساسنامه بر فشار نهادهای مجازاتی مثل سازمان پشتیبانی برای تحقق هدف های سیاست اعلامی تاکید دارد.

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۵۱