چشم پوشی از مصرف کننده در بازار آهن

به تحلیل آهن آپ ، کشور ما از گنجایش های مخصوص معدنی و انرژی بسیاری برای افزایش و پیشرفت صنعت فولاد بهره مند است و بر همین طبق نیز شاهد هستیم که تولیدکنندگان فولاد کشور از منبع های بزرگ انرژی ارزان و همچنین منابع غنی سنگ آهن کشور برای تولید خود استفاده می کنند،  یعنی بیشتر سازمان های تولید با نرخ داخلی و به‌صورت ریالی در اختیار آنها قرار داده می‌شود.

با وجود اینکه انرژی هایی مانند برق، گاز و محصولات معدنی به نرخی بسیار کم تر از بازار جهانی در اختیار شرکت‌های فولادی خصولتی کشور قرار می‌گیرد و باید نرخ تمام شده تولید فولاد در کشور ما به درجات بسیار کمتر از بقیه کشورها باشد اما هم چنان شاهد افزایش نردبانی و گاهی پنهان در بازار آهن و فولاد کشور می باشیم. به گفته آشکار تر این عدالت نیست که پرکاران صنعت فولاد نباید انتظار داشته باشند که برای تولید خود به ریال خرج کنند اما محصولات خود را به دلار در بازار داخلی به فروش برسانند زیراکه اگر شرکتی عدم استفاده از هیچ امتیازی از طرف دولت محصول خود را  تولید کرده بود، می‌توانست توقع داشته باشد کالای تولیدی خود را در بازار آزاد به فروش برساند اما بیشتر تولیدکنندگان بزرگ فولادی کشور از منابع کشور مجانی استفاده می‌کنند. از این جهت از دولت و سیاست‌گذاران کشور توقع می‌رود از مزایا قسمت خصوصی حقیقی و مصرف‌کنندگان نهایی کامل پشتیبانی کند و گوش شنوایی برای شنیدن درد های این نوع از بازار باشد. 

در این وضعیت موقعی که از گرفتن تسهیلات بانکی سنگین‌نرخ در ایران بحث می‌آید، برای تولیدکنندگان صنایع بزرگ فولادی کشور نمیباشد بلکه آنان در طی سالیان پیش چنان سود بسیار را از آن خود کرده‌اند که دیگر احتیاجی به گرفتن تسهیلات بانکی ندارند.
بدون شک اگر این تولیدکنندگان آماده بودند نرخ سازمان های تولید خود را به دلار بپردازند، می‌توانستند انتظار داشته باشند که محصولات خود را نیز با حساب کردن دلار و نرخهای جهانی به فروش برسانند.

برچسبها:آهن آپ


مصرف کنده نهایی


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۲