چهره ساکت بازار آهن

به گزارش آهن آپ ،  در صورتی که این روزها  قیمت دلار در بازار آزاد مثل قبل روی ریل افزایشی قرار دارد و البته اندکی در روز قبل از سرعت افزایش آن گرفته شده است، بازار آزاد آهن نیز شرایط تقریبا ساکتی را طی میکند. به روشی که در قیمت های اعلام ‌شده از طرف بیشتر اصول رسمی فروش، یا نرخ ثابت مشاهده می‌شود یا رشد ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی و فعلا خبری از پریدن نرخها نیست.

 البته در این بین هستند نورد کارانی که نرخ محصولاتشان را حتی تا تقریبا ۳۵۰ تومان نیز رشد داده‌ اند، اما این روش از گران کردن، فضای کلی حکم کننده بر بازار امروز حساب نمی‌شود. گویا مهمترین علت رشد نه‌ بسیار زیاد نرخ ها در بازار آزاد آهن با وجود ادامه افزایش قیمت دلار، عرضه مطلوب شمش در بورس کالاست. این رویداد در وضعیتی اتفاق افتاد که خرید و فروش های هیجانی هفته قبل شمش در بورس کالا باطل شده بود و اگر عرضه جانشین امروز انجام نمی‌شد، قطعا بازار آهن می‌توانست شرایط نا منظمی را در این هفته پیدا کند. 

همچنین در صورتی که بعضی شنیده‌ ها از حدس تغییر ساز و کار تشخیص نرخ پایه سازمانها ها و مقاطع فولادی در بورس کالا حکایت دارد، قیمت شمش صادراتی ایران در بازارهای جهانی افزایش آشکاری پیدا کرده و دلار هم همچنان رو به رشد است و اگر این تغییر انجام نشود، به صورت خودکار شاهد رشد نرخ مقاطع فولادی در بازار آزاد دراین هفته خواهیم بود. البته در هفته‌ های اخیر مدیریت دستگاه‌ های متولی بر بازار آهن شدید شده است و مسیولین دولت و قوه قضاییه سعی دارند که با نرخ های تلاطمی رقابت کنند تا دیگر شاهد رویداد های شگفت انگیز تیر ماه در بازار آهن نباشیم.  در نتیجه مسئولین بازار باید در بین ‌مدت فکری به حال همین رشد آرام نرخ هم بکنند.
برچسبها:آهن آپ 


منتشر شده در دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۵۳