چه عواملی عرصه را بر صادرات فولاد تنگ کرده اند

طبق آمارهای گزارش شده، در روزهای اخیر شاهد کاهش صادرات محصولات فولادی کشور در مقایسه با سال گذشته بوده‌‌‌ایم. عوامل متعددی در این کاهش دخیل هستند که از جمله می‌‌‌توان به اعمال عوارض صادراتی بر محصولات فولادی در ابتدای سال و قطع برق فولادسازان در روزهای تابستان که به ‌‌‌دنبال آن منجربه کاهش میزان تولید و صادرات شده است، اشاره کرد. از طرفی تحولات منطقه‌ای و جنگ بین اوکراین و روسیه و کاهش تقاضای محصولات فولادی در جهان نیز به میزان خود بر صادرات کشور موثر بوده است.

جهاندار شکری عضو هیات‌‌‌مدیره شرکت ذوب‌آهن بیستون و عضو هیات‌‌‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در رابطه با عوامل کاهش میزان صادرات محصولات فولادی از ابتدای امسال‌‌‌، عنوان کرد:‌‌‌ یکی از مشکلات اصلی ما در زمینه صادرات به دخالت وزارتخانه صمت برمی‌‌‌گردد که بعضا با دستورالعمل‌‌‌های غیرکارشناسی در این زمینه، مانع از صادرات می‌‌‌شود.

وی در ادامه با اشاره به موضوع تحریم‌‌‌ها بیان کرد: یکی دیگر از دلایل کاهش صادرات، موضوع تحریم‌‌‌ها و تحولات سیاسی در منطقه است. برای مثال دو کشور مقصد برای صادرات محصولات فولادی ایران، افغانستان و عراق هستند که صادرات به این کشورها، تحت‌‌‌تاثیر عوامل صادراتی مذکور است. برای مثال ۶۰ ‌درصد از محصولات فولادی کشور به افغانستان صادر می‌‌‌شد که با روی کار آمدن دولت طالبان، از سال گذشته تاکنون این میزان به صفر رسیده است.


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ ۱۳:۵۹