چگالی کدام فلز از همه بیشتر است؟

به گزارش آهن آپ:

فلزات با وجود تفاوت های ساختاری و فنی خود، امروزه به طور تحسین برانگیزی در صنایع مختلف سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند و دیگر بدون آن ها زندگی مدرن امکان پذیر نمی باشد. هر یک از این خصوصیات متفاوت از جمله چگالی، تأثیر به سزایی در میزان استفاده و نوع کاربردهای هر یک از آن ها دارند.

 

چگالی چیست؟
در یک تعریف علمی اما ساده، چگالی را نسبت جرم به حجم ماده گویند. اگر بخواهیم ساده تر توضیح دهیم، چگالی به معنای توپر بودن یک ماده می باشد. منظور از توپر بودن، میزان فاصله بین اتم ها در ساختار یک ماده است.

چگالی به طور ساده به ما دلیل سنگین تر بودن یک فلز نسبت به فلز دیگری که هر دوی آن ها در ابعاد یکسانی تهیه شده اند را نشان می دهد. پس در نتیجه فلزی که تراکم ساختار درونی آن به واسطه نحوه قرارگیری اتم های تشکیل دهنده اش بیشتر باشد، بیشتر می باشد و طبیعتاً از وزن بیشتری نیز برخوردار است.

واحد اندازه گیری چگالی، کیلوگرم بر متر مکعب می باشد که در ادامه دلیل این واحد را نیز به سادگی شرح داده ایم.

چگالی فلزات چگونه محاسبه می شود؟
اگر قصد دارید بدانید چگالی کدام فلز از دیگری بیشتر است، بایستی پیش از هر چیز با برخی اصطلاحات مربوط به آن آشنا شوید. یکی از فاکتورهای دخیل در میزان چگالی، حجم فلز می باشد. حجم همان میزان فضایی است که یک ماده اشغال می نماید و در چگالی با واحد متر مکعب شناخته می شود.

دیگر واحدی که در تعریف چگالی به چشم می خورد، جرم ماده است که میزان متریال را نشان می دهد و وزن را تعیین می کند. واحد اندازه گیری جرم نیز کیلوگرم تعریف شده است. پس حالا به خوبی دلیل کیلوگرم بر متر مکعب بودن واحد اندازه گیری چگالی فلزات و هر ماده دیگری را به خوبی متوجه شده.

چگالی کدام فلز از همه بیشتر است؟
تصوری اشتباه وجود دارد که بیان می دارد سنگین ترین فلزات همان جیوه و سرب می باشند و در نتیجه چگالی آن ها نیز بالاتر از سایر فلزات است. جالب است بدانید که شاید چگالی جیوه و سرب بسیار بیشتر باشد، اما فلزهایی در طبیعت وجود دارند که از وزن سنگین تری برخوردار می باشند.

چگالی فولاد بیشتر است یا سرب؟
شاید به اشتباه تصور می کردید که هیچ فلزی نمی تواند به چگالی فولاد دست یابد چرا که مقاومت فولاد بی نظیر است. در واقع درست است که فولادها از استحکام بی رقیبی برخوردارند، اما جالب است بدانید در بحث چگالی، در برابر سرب حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

برای اثبات این موضوع نیز می توانید دو گلوله سربی و فولادی را با یکدیگر مقایسه کنید تا متوجه سنگینی بیشتر سرب شوید، چرا که اتم های ساختار سرب به طور نزدیکتری با یکدیگر پیوند دارند و تراکم بیشتری را در کمترین حجم تشکیل داده اند.

مقایسه چگالی طلا با فولاد
چگالی طلا نسبت به فلزات سرب و فولاد شگفت انگیز می باشد، به طوری که حدوداً دو برابر سرب و دو و نیم برابر فولاد چگالی دارد.

استفاده از فلز طلا به دلیل خاصیت توزیع پذیری بالا در آزمایش های فیزیکی بسیار رایج می باشد. البته توجه داشته باشید همچنان فلزاتی وجود دارند که چگالی طلا نیز در برابر آن ها خیلی زیاد محسوب نمی شود.


منتشر شده در یکشنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ ۰۸:۴۶