کاهش درخواست کنندگان خرید در بازار آهن

بازارآهن

در بازار آزاد روز قبل شاهد افت مقاطع طویل مانند پروفیل بودیم این رویداد در صورتی روی داده که بحران های سیاسی میان دولت و مجلس شدت گرفته و ایران نیز درحال خروج از پروتکل الحاقی است البته جریان پایداری نسبی نیز در بازار روز قبل قابل شهود بود و همچنان در بازار آهن، پرکاران و خریداران اشتیاقی به خرید ندارند و گویا تا شرایط برجام معین نشود و تکلیف قیمت ارز روشن نشود این جریان همچنان ادامه دارد.
در روز قبل قیمت دلار جریان افزایشی را سپری کرد ولی این افزایش شیب بسیاری در مقایسه به دور اندیشی های از قبل انجام شده نداشته است. در حالی که در بازار آزاد قیمت دلار نقدی در ساعات اولیه با افزایش ۲۵۰ تومانی همراه بود اما در ادامه روز با افت ۳۰ تومان به ۲۴ هزار و ۷۲۰ تومان رسید. قیمت فروش اسکناس دلار روی تابلو صرافی ملی به حالت کلی ۳۲۰ تومان رشد یافت و عدد آن ۲۴ هزار و ۵۲۱ تومان اعلام شد.
البته این رشد در قیمت ارز به نوعی از سعی های بازار ساز برای مدیریت بازار در روز های نخست افت بسیار تعهدات برجامی ایران سرچشمه می گیرد و البته با دقت به گفته های رئیس کل بانک مرکزی درخصوص آزاد سازی قسمتی از پول های بلوکه شده ایران که می تواند قیمت ارز را وارد جریان کاهشی کند. همین سیگنال های مثبت اقتی باعث شده خریداران از خرید خود دست کشیده و در حال حاضز در انتظار معین شدن تکلیف بازار باشند و تولیدکنندگان نیز مجبور به افت نرخ محصولات خود هستند 
این موضوع البته با افت ۲/۴ درصدی قیمت پایه مقاطع طویل فولادی در خرید وفروش های بورس کالا در مقایسه به هفته قبل و البته رقابت کم زیر یک درصدی برای خرید شمش بلوم از این بازار فیزیکی در خرید وفروش های روز گذشته آن به ویژه در وضعیتی که نرخ پایه شمش نیز در خرید فروش های روز قبل تقریبا یک درصد افت پیدا کرده بود، همراه شده است و همه این موضوع سبب شده که بازار آهن چه در حیطه مقاطع طویل و چه در حیطه قوطی و پروفیل سیری تقریبا کاهشی داشته باشد. 
البته روز قبل قسمت بسیاری از تولیدکنندگان میلگرد و تیرآهن نرخ محصولاتشان را با احتیاط پایدار نگه داشتند، ولی در حیطه های نبشی و ناودانی و قوطی و پروفیل، کاهش نرخ بیشتر از پایداری نسبی مشاهده ‌شد؛ نکته مهم ولی اینجاست که همین نرخ های اعلامی هم در بازار آزاد خریدار ندارد و تولیدکنندگان و بنگاه ‌داران همچنان برای جذب مشتری مجبور به زیرفروشی هستند، به خصوص آن که نرخ پایه میلگرد آجدار در خرید وفروش های بورس کالا از برآورد ما در خصوص میانگین قیمت میلگرد ۱۴ آجدار بر اساس قیمت های اعلامی امروز نوردکاران در بازار آزاد تقریبا ۷۰۰ تومان کم ‌تراست.
برچسبها: قوطی و پروفیل  نبشی ناودانی میلگرد آجدار


منتشر شده در شنبه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۴۵