کاهش گیرایی صادرات شمش فولادی

به گزارش آهن آپ در اخبار بازار آهن، مقدار صادرات شمش فولاد و محصولات فولادی در ماه‌ های ابتدایی سال جاری نسبت به زمان شبیه سال قبل افت داشته است. این کاهش در حیطه شمش و محصولات فولادی از علت های متفاوتی سرچشمه می‌گیرد. تا جایی‌که باید اذعان کرد کاهش ۲۳ درصدی صادرات محصولات فولادی خام در سایه جذابیت هرچه بیشتر بازار داخلی رقم خورده است. یعنی با رشد قابل ‌توجه قیمت فروش شمش، فروش این محصول در بازار داخلی نفع بیشتری را برای این تولید کنندگان به همراه دارد. به همین علت، برتری خود را به بازار داخلی اختصاص می ‌دهند. بی شک بی نظمی در ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز چنین سودجویی را صادر کرده است.

در ادامه باید به کاهش ۴۸ درصدی محصولات فولادی در ۴ ماه منجر به انتهای تیر ماه ۹۹ نسبت به  زمان مشابه سال قبل اشاره کرد، کاهش ذکر  شده به ‌علت رشد نرخ تمام‌ شده این محصولات حاصل شده است؛ یعنی تولیدکنندگان میلگرد یا پروفیل، مواد اولیه مورد احتیاج برای تولید محصولات خود را با نرخ به درجات بیشتر از قیمت ‌های جهانی خریداری می‌کنند، بنابراین نرخ تمام‌ شده تولیدات آنها زیاد می‌ شودو دیگر امکان رقابت در بازار بین ‌المللی را نخواهند داشت. شیوه نرخ‌گذاری محصولات میانی فولادی مانند شمش و ورق را باید از علت های اصلی افزایش نرخ این محصولات دانست. این محصولات بر طبق قیمت های جهانی و با حساب کردن قیمت ارز نیمایی نرخ‌گذاری می‌شوند. از آنجا که نرخ ارز نیمایی از اول سال ۹۹ تااکنون افزایش قابل توجهی داشته است و قیمت فروش فولاد نیز در بازار بین‌ المللی افزایشی گزارش شده، رشد قابل‌ توجه نرخ فولاد نیز دور از تصور نخواهد بود.

در ادامه این زنجیره قیمت فروش محصولات فولادی به مصرف‌کننده نهایی نیز رشد داشته است. این افزایش قابل توجه در مرتبه اول مصرف‌کننده نهایی را زیان دیده می‌کند. در ادامه سازمانهای تولیدی با مسئله هایی در جریان خود مواجه می‌شوند که به بیکاری نیروی انسانی آنها منتهی خواهد شد. به این معنی که کارگران و طبقه محروم، ضرر دیده اصلی این وضعیت خواهند بود.

برچسبها: آهن آپ  میلگرد  پروفیل ورق


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۳۸