کشش نداشتن مقاطع فولادی بر رشد نرخ ها

بازار آهن

به گزارش آهن آپ ، اگرچه قیمت خرید و فروش میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالا به بحبوحه نرخی خود رسیده اما نبود درخواست مصرفی در این بازار سبب شده تا نرخ این محصول در مقایسه به نرخ شمش فولاد افزایش به درجات کمتری داشته باشد. به‌ صورتی که اختلاف متوسط قیمت فروش شمش و میلگرد برای خرید و فروش این هفته در بورس‌ کالا فقط به ۴۰۰ تومان رسید که این اختلاف قیمت مطابقتی با مخارج تولید ندارد.

 وضعیت در بازار آزاد مقاطع فولادی نیز به همین شیوه بوده و افزایش نرخ در حین نبود درخواست مصرفی سبب شده تا این بازار در کسادی بزرگی به سر ببرد. میدان معاملاتی بورس‌کالا شاهد عرضه انواع مقاطع فولادی مانند میلگرد و تیرآهن با قیمت پایه ۹ هزار و ۹۸۰ تومان برای هر کیلوگرم میلگرد بود.
 اگرچه در روز سه‌ شنبه هشتم مهر، شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا با رقابتی بسیار با نرخ ۱۱ هزار تومان در مقابل هر کیلوگرم خرید و فروش شد و این موضوع سیگنالی مثبت برای افزایش قیمت مقاطع بود، ولی قیمت میلگرد مناسب با قیمت شمش رشد نکرد. درنتیجه نیز قیمت متوسط هر کیلوگرم میلگرد در خرید و فروش روز چهارشنبه به ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

اختلاف ۴۰۰ تومانی بین قیمت خرید و فروش هر کیلوگرم شمش و میلگرد، در صورتیکه این اختلاف فقط طبق مخارج حمل شمش تا سازمان نورد است و حتی کفایت مخارج تبدیل شمش به محصول را نیز نمی‌دهد از کشش نداشتن جدی بازار برای افزایش قیمت مقاطع روایت دارد. در حقیقت عدم درخواست مصرفی در بازار مقاطع سبب شده که محصولات فولادی در مقابل رشد نرخ متاثر از افزایش قیمت مواد اولیه استقامت کنند.

 ولی در حین نبود درخواست کننده برای خرید مقاطع فولادی در قیمت های تمام شده کنونی، سازمان های نوردی برای نخوابیدن خط های تولید راهی جز رقابت برای خرید شمش فولاد ندارند و البته این سازمانها با اعتماد بر صادرات محصولات خود و درآمد ارزی می‌توانند قسمتی از این رشد تشریح نشدنی مواد اولیه خود را نیز ترمیم  کنند.
برچسبها:آهن آپ میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۲