کشف مواد جدید معدنی برای نخستین باردر شرق کشور

به گزارش آهن آپ:

علیرضا شهیدی در افتتاح  یازدهمین نشست و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن ایران افزود: تا به امروز ۸۱ ماده معدنی در کشور شناسایی و مورد ازریابی قرار گرفته‌اند و مطئمن هستیم مواد معدنی بیشتری نیز در کشور وجود دارد.

وی اظهار داشت: این سازمان از سال گذشته با تغییر سیاست کاری خود، مقیاس را از یک/ صدهزارم به یک/ ۵۰ هزارم رسانده و بعبارتی دقت کار برای اکتشافات منابع را چهار برابر افزایش داده است. انتظار می‌رود تا پایان سال ۱۴۰۲ بتوانیم حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را با مقیاس یک/ ۵۰ هزارم برداشت داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای معدنی جهان به سمت استخراج ذخایر پنهان حرکت کرده‌اند، ادامه‌داد: ما نیز باید بتوانیم اطلاعات‌مان را از اعماق معادن افزایش دهیم؛ به این منظور نیز از سال گذشته طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی از استان خراسان جنوبی آغاز شد و در ادامه در استان‌های کردستان و آذربایجان غربی ادامه یافت. با آغاز کار در استان خراسان جنوبی، طی یک سال گذشته عناصر جدیدی برای نخستین بار در شرق کشور کشف شد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی همچنین به پیدا شدن ردپاهایی از ژرمانیم، نیکل و دیگر عناصر جدید در اکتشافات اخیر اشاره کرد و گفت: امروز دنیا به سمت عناصر خاص پیش می‌رود، ما نیز باید بتوانیم در این زمینه فعالیت‌های خود را افزایش دهیم. با ژئوفیزیک هوایی می‌توان در مدت زمان کوتاه به اطلاعات عمقی دست یافت و به دنبال آن شناخت‌مان از ذخایر زیرزمینی را افزایش داد.


منتشر شده در چهارشنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶