کشمکش نرخ ها در بازار آهن

بعد از افزایش افسارگسسته نرخ سنگ آهن در سال کرونا زده ۲۰۲۰ به ویژه در ماه‌های انتهایی، گویا با سعی چینی‌ها قیمت این ماده اولیه تولید فولاد در بازارهای جهانی رو به افت گذاشته است و سوال مهم اینجاست که آیا این جریان کاهشی در ماه‌های اول سال ۲۰۲۱ هم ادامه خواهد یافت؟  
بعد از آنکه از ابتدای سال ۲۰۲۰ و آغاز شیوع ویروس کووید ۱۹، نرخ  سنگ آهن با افزایش بسیاری مواجه شد، به علت برهم خوردن تناسب عرضه و درخواست و رشد درخواست مصرفی بزرگترین واردکننده و مصرف‌ کننده سنگ آهن یعنی چین این جریان تا چند روز گذشته از انتهای سال ۲۰۲۰ ادامه داشت. البته تنش‌های سیاسی و تجاری که بین استرالیا و چین به نام فروشنده و خریدار اصلی سنگ آهن به دلیل تحقیقات درباره دلیل شیوع ویروس کرونا شروع شد و بعد از آن اجرای محدودیت‌های تجاری دو کشورعلیه یکدیگر نیز به شدت این افزایش نرخی اضافه کرد. 
در روزهای انتهایی سال ۲۰۲۰، البته افزون بر افزایش بسیار نرخ سنگ آهن، حجم سنگ آهن وارداتی جمع شده در بندر ها ۴۵ گانه چین نیز رکوردهای تازه ای را برای خود ثبت کرد تا قسمتی دیگر از پازل طرح‌های نوین اقتصادی و فولادی دولت چین کامل شود. در ادامه نیز این کشور برای اینکه بحران ها با استرالیا به کم بودن واردات و افت فعالیت‌های فولادی در این کشور منتهی نشود، به فکر کشف منابع دیگری در کل جهان بود تا حجم وابستگی خود به استرالیا را کم کند. 
چین در جهت همین سعی ها به صورت ناآشکار و غیررسمی به تجارت کننده های خود گفته بود تا حجم خریدها با مبدأ استرالیا را کم کنند و در راستای این مسئله خبر پیدا شدن یک منبع قریب به ۲ میلیون تنی در گینه از طریق کارشاسان چینی، از سرعت بسیار رشد شتاب این محصول کم کرد ولی با همه اینها نرخ سنگ آهن تا مقداری زیاد بود که صدای انتقاد فولادی‌ های چین درآمد و کمیته آهن و فولاد این کشور به عنوان رگولاتور نرخ های فولادی با همکاری مدیریت بورس دالیان با گرفتن تصمیماتی نه فقط جریان رشد را متوقف کرد، بلکه زنگ آغاز کاش نرخ سنگ آهن را در آخرین روزهای ۲۰۲۰ به صدا در آورد.
 


منتشر شده در سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۰۶