کمک به معادن با تزریق ماشین الات معدنی به این بخش

به گزارش آهن آپ:

سجاد غرقی نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی با عنوان این مسئله که ۳۷ هزار دستگاه معدنی در سراسر کشور فعال است، بیان کرد: از این میزان، حدود ۱۸ هزار دستگاه عمر بالای ۲۰ تا ۳۰ سال، تعدادی عمر بالای ۱۰ سال و درصدی هم عمر زیر 5 سال دارند. یعنی طبق استاندارد‌های جهانی، تقریبا کل ناوگان ماشین‌آلات معدنی کشور فرسوده است. با ۳۷ هزار دستگاه که بیشتر آن عمر بالایی دارند، سالانه ۴۵۰ میلیون تن ماده معدنی تولید و حدود دو میلیارد و 500 هزار تن نیز خاک‌برداری می‌شود.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ادامه داد: بر اساس اهداف تعیین شده در سرمایه‌گذاری پایین‌دست، در صنعت مس و فولاد تا سال ۱۴۰۴ باید به تولید ۷۵۰ میلیون تن ماده معدنی برسیم که برای تولید این میزان، نیازمند ماشین‌آلات جدید و نوسازی ماشین‌آلات معدنی هستیم.

به گفته وی، از لحاظ کسری ماشین‌آلات معدنی، حدود ۲۵ هزار دستگاه در بازار کمبود داریم که باید تزریق شود و برای ماشین‌آلات موجود و وارداتی هم نیاز به قطعات و لوازم یدکی داریم؛ ضمن اینکه در بازار سرویس‌دهی هم با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

وی در پایان با اشاره به میزان تولید ماشین‌آلات معدنی در کشور، یادآور شد: تعداد دستگاه‌های تولید داخل به نسبت تقاضای واقعی بازار کمتر از یک درصد است که با توجه به ظرفیت کم تولید و تامین نشدن نیاز مصرف‌کننده، باید برای حمایت از آن‌ها تدابیری اندیشیده شود تا بخش معدن و صنایع پایین‌دست زمین‌گیر نشود.

 


منتشر شده در دوشنبه، ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ ۱۲:۴۸